Connect with us

Nauka

„Imponujące”: 45 nowych gatunków dinozaurów odkrywano co roku od 2003 r.

Published

on

Paleontolodzy odkryli w tym roku 42 nowe gatunki dinozaurów. To może wydawać się dużo, ale biorąc pod uwagę odkrycia dokonane w ciągu ostatnich dwóch dekad, jest to w rzeczywistości poniżej średniej.

Według National Geographic od 2003 roku paleontolodzy odkrywają co roku 45 nowych gatunków dinozaurów. Publikacja nazwała tempo „imponującym”.

Wśród odkryć dokonanych w tym roku są setki śladów dinozaurów tak dobrze zachowanych, że widać nawet łuskowatą skórę.

Zostały znalezione w Polsce, dając wgląd w złożony ekosystem około 200 milionów lat temu – powiedzieli geolodzy. Opisane przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy jako skarb, skamieniałe ślady i kości znaleziono w odkrywkowej kopalni gliny w Borkowicach, 130 km (80 mil) na południe od Warszawy.

Tom Holtz, który prowadzi bazę danych o nowych odkryciach dinozaurów, powiedział National Geographic, że tempo odkryć rośnie, ponieważ „bada się więcej części świata”.

W ostatnich latach w Chinach i Argentynie odkryto kilka gatunków. W Australii odkryto niedawno największego dinozaura w kraju, dwupiętrowego roślinożernego zauropoda wielkości boiska do koszykówki, który żył 98 milionów lat temu.

Są też postępy technologiczne, które pozwoliły paleontologom nie tylko odkryć nowe gatunki dinozaurów, ale także zmierzyć szczegóły ich skóry, struktury komórkowej, zachowań społecznych itp.

National Geographic wymienił również niektóre z najważniejszych odkryć dokonanych przez paleontologów w tym roku:

Spicomellus po: Odkryto go w Maroku i zawierał pojedynczy czteroramienny fragment żebra o długości około 25 centymetrów. Opierając się na kształcie i rozmiarze skamieniałości, naukowcy podejrzewają, że należała ona do rodzaju dinozaura pancernego zwanego ankylozaurem.

Cooperensis australotitana: To największy znany gatunek dinozaurów w Australii. Jest to tytanozaur, podgrupa zauropodów o długich szyjach, która obejmuje największe zwierzęta, jakie kiedykolwiek chodziły po ziemi. Naukowcy szacują, że całe zwierzę ważyło od 26 do 82 ton.

READ  Światowe Forum Miejskie odbędzie się w Polsce

Tlatolophus galorum: Gatunek ten został znaleziony w południowym Meksyku. Całe odkrycie zostało ujawnione w maju w Cretaceous Research. To rodzaj roślinożernego dinozaura zwanego lambeozaurem. Nazwano dinozaura, ponieważ jego dramatyczny grzebień przypomina tlahtolli, symbol przypominający przecinek w sztuce Azteków.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *