Zapewnienie 120 mln USD w postaci gwarancji niespłacania kredytów International Finance Corp. (IFC) wyda równowartość co najmniej 600 milionów dolarów na więcej „zielonych pożyczek”, według Międzynarodowej Organizacji Rozwoju.

IFC, prywatne ramię Bank Światowypowiedział, że zapewnił „gwarancję drugiej straty” na portfel kredytowy o wartości równowartości 730 milionów dolarów Santander Bank Polska, polski biznes hiszpańskiego pożyczkodawcy Santander. Druga gwarancja na stratę obejmuje potencjalne straty kredytowe przekraczające pierwotną gwarancję strat kredytowych związaną z pożyczkami. IFC nie określił zakresu pierwotnej umowy związanej z portfelem kredytowym zapowiadając swój wkład.

IFC określiła umowę jako „pierwszy syntetyczny transfer ryzyka (SRT) na rynkach wschodzących z celem ograniczenia ryzyka klimatycznego”, powiedział IFC, że uwolni kapitał Santander, aby wspierać dalsze pożyczki w Polsce na projekty, w tym pożyczki na odnawialne źródła energii. nieokreślona „Energia”. Rośliny, projekty oszczędzania wody i plany zielonego budownictwa. SRT oznacza zakup przez bank gwarancji spłaty kredytu od inwestorów.

Steve Gandy, globalny dyrektor ds. notatek zarządzania danymi produktów i strukturyzacji w Santander Corporate and Investment Banking, powiedział, że Santander Group wcześniej uzgodniła z IFC syntetyczne transfery ryzyka na innych rynkach. IFC poinformowało, że transakcja finansowania jest czwartym syntetycznym transferem ryzyka zorganizowanym przez Santander Bank Polska.

W 2017 roku polska operacja i IFC zorganizowały pierwszego podwładnego w kraju zielony krawat – podporządkowany, ponieważ był podporządkowany innym wierzycielom – który został wyceniony na 150 milionów dolarów, powiedział IFC.