Connect with us

Nauka

Idea, która dyktuje współczesną geopolitykę – analiza – przegląd Eurazji

Published

on

Idea, która dyktuje współczesną geopolitykę – analiza – przegląd Eurazji

Geopolityka to słowo bardzo często używane w dyskursie publicznym. Jednocześnie wielu, którzy go używają, nie zna jego prawdziwego znaczenia. Jak można przeczytać w samym słowie, jest oczywiste, że geopolityka jest połączeniem polityki i geografii. Zgodnie z definicją encyklopedii geopolityka ma trzy wymiary.

Ściślej mówiąc, geopolityka jest: 1. politycznym wyrazem determinizmu geograficznego przy założeniu, że gleba, na której żyje naród, ma decydujący wpływ na formy jego organizacji społecznej; 2. Działalność państwowo-polityczna oparta na geograficznej treści stosunków międzynarodowych i zachodzących w nich stosunkach przestrzenno-politycznych; 3. podejście badawcze w geografii politycznej i nauce o stosunkach międzynarodowych, skoncentrowane na politycznie znaczących elementach geograficznych, takich jak wielkość i położenie terytorium, zasoby naturalne.

Teorie geopolityczne wyjaśniają międzynarodowe procesy i wydarzenia polityczne we wszystkich możliwych obszarach geograficznych planety. Geopolitycy traktują przestrzeń geograficzną jako rodzaj sceny reprezentującej teren gier politycznych, dyplomatycznych, ekonomicznych i militarnych. Twórcy polityki zagranicznej wykorzystują dostępne środki, aby osiągnąć pożądane cele polityki zagranicznej. Państwo narodowe mobilizuje zasoby: ludzi, broń i towary dla bezpieczeństwa lub ekspansji. Geopolityka łączy geograficzne ramy stosunków dyplomatyczno-strategicznych z zasobami geograficzno-gospodarczymi. Geopolitycy kreują postawy wobec sposobu życia i środowiska, w którym się znajdują: ludy osiadłe, koczownicze, ludy śródlądowe, ludy morskie.

Teoria geopolityczna Heartland angielskiego badacza Sir Halforda Mackindera jest prawdopodobnie najlepszym przykładem tego, dlaczego geopolityka stała się tak popularna wśród polityków iw przestrzeni publicznej. Geopolityk i geostrateg Mackinder jako pierwszy zaproponował kilka pomysłów, które zostały przyjęte przez niemiecką szkołę geopolityczną na korzyść niemieckich celów ekspansjonistycznych, a później przyjęte przez nazistowski reżim kierowany przez Adolfa Hitlera podczas inwazji na Związek Radziecki. Teoria ta do dziś jest wykorzystywana jako podstawa w geopolitycznych rozgrywkach, głównie między Waszyngtonem a Moskwą. Niestabilna sytuacja geopolityczna na początku XXI wieku i rosnąca siła Rosji dają nowy impuls geopolitycznym i geoekonomicznym teoriom obejmującym region Eurazji. Dlatego dziś, w 2023 roku, teoria Heartland jest więcej niż aktualna i niezbędna do zrozumienia tego, co codziennie pokazują w wiadomościach.

Mackinder zinterpretował międzynarodowe procesy historyczne jako oparte na idei, że świat jest z natury podzielony na odizolowane obszary, z których każdy ma swój specjalny cel. Twierdził, że cywilizacja europejska jest wytworem presji zewnętrznej. Z tej samej idei wywodzi się jego sąd, że Europa i cywilizacja europejska są wynikiem wielowiekowej walki z różnymi najazdami z Azji (np. Mongołami czy Osmanami). Anglicy wierzyli, że postęp i ekspansja europejska wynikały z konieczności reagowania na naciski z Azji. Dlatego Heartland lub centrum Ziemi, czyli centralna część masy kontynentalnej Eurazji, służy jako oś dla wszystkich transformacji geopolitycznych o wymiarach historycznych w obrębie wyspy świata.

READ  Gwiazda ginie przez „spaghetti”, gdy jest konsumowana przez supermasywną czarną dziurę

W 1904 Mackinder opublikował esej zatytułowany „Geograficzna oś historii”. W następnym roku opublikował artykuł „Siła robocza jako miara siły narodowej i imperialnej”. Kapitalna książka, w której skoncentrowana jest istota myśli Mackindera, została opublikowana w 1919 roku pod tytułem „Ideały i rzeczywistość demokratyczna”. Ćwierć wieku później, w 1943 r., w czasopiśmie Spraw Zagranicznych ukazał się artykuł, który nabrał charakteru testamentowego: „Okrągły świat i podbój pokoju”. Mackinder zdefiniował dwa główne terminy: światową wyspę i kontynent centralny (Heartland). Uważał Heartland za najbardziej zaawansowaną lokalizację geopolityczną. Oceany pokrywają dziewięć dwunastych globu. Kontynent lub zespół trzech kontynentów (wyspa świata): Europa, Azja, Afryka zajmuje dwie dwunaste powierzchni Ziemi. Resztę, ostatnie dwanaście, zajmują obie Ameryki i Australia. Na tym rysunku planety Ziemia Ameryka Północna i Południowa zajmują pozycję porównywalną z Wielką Brytanią w stosunku do kontynentu europejskiego w stosunku do wyspy świata.

Świadomy względnego charakteru pojęcia „centralne położenie”, Mackinder zwrócił uwagę, że w procesie procesów geopolitycznych kontynent euroazjatycki znajduje się w centrum świata, a centrum Eurazji zajmuje Heartland. Doktryna Mackindera sugeruje, że podmiot geopolityczny (państwo), który dominuje w Heartland, posiada niezbędny potencjał geopolityczny i geoekonomiczny, aby ostatecznie kontrolować światową wyspę i całą Ziemię. Według Mackindera retrospektywna analiza procesów polityczno-wojskowych i społeczno-gospodarczych ujawnia jedność geopolityczną i geoekonomiczną. Podkreślił fundamentalną naturę większego regionu euroazjatyckiego: niedostępność dla statków morskich, ale łatwy cel dla koczowniczych ludów podbijających na przestrzeni dziejów. Mackinder był przekonany, że Eurazja ma trwałe warunki do rozwoju potęg militarnych i przemysłowych.

Konstruując przestrzeń geopolityczną w postaci systemu koncentrycznych kręgów, Mackinder umownie umieścił punkt obrotu (pivot) w centrum planety, która obejmuje zlewiska Wołgi, Jeniseju, Amu-Daryi, Syr-Daryi i dwóch mórz lub jeziora (kaspijskie i aralskie). Te punkty obrotu są nie do zdobycia dla ataków sił morskich, ale były w stanie utrzymać i wspierać ich duże populacje. Ludy, które pojawiły się na tym obszarze, polegały na koniach i wielbłądach, aby pokonywać duże odległości i być wystarczająco mobilne, aby przeprowadzać ataki na Europę.

Ze względów historycznych i geopolitycznych punkt obrotu stał się naturalnym ośrodkiem władzy. Mackinder zdefiniował również „wewnętrzny półksiężyc”, który pokrywa się z przybrzeżnymi obszarami Eurazji. Określił je jako regiony o najintensywniejszym postępie cywilizacyjnym. Obejmowały one Europę, Azję Południową, Południowo-Zachodnią i Wschodnią. Zdefiniowano również „zewnętrzny półksiężyc”, który obejmował Wielką Brytanię, Amerykę Północną i Południową, Afrykę Południową, Australazję i Japonię: strefy geograficznie i kulturowo obce wewnętrznej Eurazji. Mackinder uważał, że procesy historyczne koncentrowały się w obszarze Heartland, terytorium zamieszkałym przez plemiona tureckie, których najazdy zmusiły Europę do zjednoczenia, a Heartland był domem dla wszystkich koczowniczych imperiów z przeszłości.

Dlatego Mackinder nalegał na różne środki zapobiegawcze, aby utrzymać kontrolę nad sytuacją w punkcie zwrotnym. Jednym z nich była kontrola „wewnętrznego półksiężyca”. Zidentyfikował ideę Europy Wschodniej jako klucz do Heartland, mówiąc zwięźle: „Kto rządzi Europą Wschodnią, rządzi Heartland; ten, kto rządzi Heartlandem, rządzi wyspą świata; kto rządzi światową wyspą, rządzi światem”. W późniejszych pracach Mackinder odniósł się do Europy Wschodniej jako integralnej części Heartlandu. W bardzo krótkim czasie dwukrotnie zrewidował swoją teorię i włączył baseny Morza Czarnego i Bałtyku (Europa Wschodnia) do Heartlandu. W Europie Wschodniej obejmował tereny dzisiejszej Bułgarii, Rumunii, Węgier, Czarnogóry, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Finlandii oraz kraje bałtyckie. Oznacza to, że jego słynną formułę można sformułować inaczej: kto rządzi Heartlandem, rządzi światową wyspą, kto rządzi światową wyspą, rządzi światem.

To założenie jest logiczne, ponieważ Heartland tworzy największą równinę na powierzchni globu: równina azjatycka, stepy europejskiej Rosji, łączy się przez Niemcy i Holandię z Paryżem, sercem Zachodu. Przez ten obszar przepływa kilka największych rzek na planecie, albo w kierunku Morza Arktycznego, albo w kierunku mórz śródlądowych: Kaspijskie, Aralskie. Heartland, przynajmniej we wschodniej części, jest zamknięty na interwencję sił zewnętrznych. Z prostego spojrzenia na mapę świata można wywnioskować, że sercem Heartlandu jest Rosja, więc teorię można przeformułować: kto rządzi Rosją i jej sąsiedztwem, rządzi światem. Dzięki niemieckim geopolitykom, takim jak Karl Haushofer, Adolf Hitler zapoznał się z tym pomysłem i prawdopodobnie był nim zainspirowany. Teoria, która chciała mieć charakter naukowy, stała się częścią ideologii nazistowskiej i służyła jako argument za polityką podboju III Rzeszy.

READ  Warszawa potwierdza zatrzymanie polskiego naukowca w Iranie

Sama teoria została zbudowana, w oparciu o schematyzm geograficzny, poprzez jednoczesne uwzględnienie elementu stałego (opozycja ląd-morze, kontynent-morze) oraz trzech elementów zmiennych (1. technika poruszania się po lądzie i morzu, 2. ludność i zasoby, które może być wykorzystany w rywalizacji narodów, 3. ekspansji pola dyplomatycznego). Pisząc na początku XX wieku, kiedy przeznaczenie Wielkiej Brytanii jako supermocarstwa wydawało się jasne i niekwestionowane, Mackinder spogląda wstecz na minione stulecia, aby odkryć w nich warunki niezbędne do zwycięstwa narodu wyspiarskiego w przyszłości i odkryć, czy panowanie brytyjskie jest skazany na zniknięcie ze świata. Dla Mackindera ziemia i woda są przeciwstawiane jako dwa najważniejsze elementy politycznego stanu świata.

W rzeczywistości perspektywa geopolityczna Mackindera, podobnie jak niektórych innych, pozwala lepiej zdefiniować i zrozumieć konkurencję wielkich mocarstw, ale nie oferuje żadnego konkretnego rozwiązania. Mackinder nigdzie nie napisał, że USA, Niemcy czy Rosja będą musiały przeprowadzić agresję militarną, aby osiągnąć ekspansję terytorialną w celu podboju kontynentu centralnego. Hitlerowi się nie udało, ale dlatego Stalinowi się udało. Teoria Heartlandu okazała się całkowicie poprawna w praktyce po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku, kiedy Związek Radziecki rozszerzył swoją strefę wpływów na zachód, na Europę Wschodnią i objął większość wymienionych krajów Europy Wschodniej (wszystkie z wyjątkiem Jugosławii i Finlandii ). Układ Warszawski i Rada Wspólnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) były ucieleśnieniem Heartlandu, ponieważ wraz z Rosją Sowiecką tworzyły jeden organizm polityczny.

Tal Heartland rozpadł się w latach 1989-1991, co stworzyło nowe warunki w wyspiarskim świecie. Federacja Rosyjska odziedziczyła większość centralnego kontynentu i jest to jeden z głównych powodów, dla których Rosja jest dziś supermocarstwem. Zgodnie z teorią, podobnie jak inne narody, takie jak Wielka Brytania, Francja i USA, mogą bronić się przed zagrożeniem płynącym z Heartlandu, czyli Rosji, łącząc się z państwami peryferyjnymi lądu centralnego, takimi jak kraje bałtyckie, Polska, Ukraina, Gruzja (de facto sojusz NATO). Mackinder przewidział niejako powstanie sojuszu NATO i próbę okrążenia (izolacji) Rosji od Bałtyku po Daleki Wschód. Praktyka potwierdziła ustawienia Mackindera. Nic więc dziwnego, że Rosja i Stany Zjednoczone walczą dziś o dominację w Heartlandzie, bo kto rządzi Heartlandem, rządzi całym światem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *