Connect with us

Świat

Hiszpański Kościół katolicki odnajduje setki podejrzanych o wykorzystywanie dzieci w ciągu ośmiu dekad

Published

on

Hiszpański Kościół katolicki odnajduje setki podejrzanych o wykorzystywanie dzieci w ciągu ośmiu dekad

MADRYT, 2 czerwca (Reuters) – Zgodnie z pierwszym raportem dochodzenie prowadzone przez hiszpański Kościół katolicki w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych i pracowników niezwiązanych z kościołem od lat 40.

„Zdajemy sobie sprawę z wyrządzonych szkód” – powiedział Jose Gabriel Vera, rzecznik Konferencji Episkopatu Hiszpanii. „Chcemy pomóc wszystkim ofiarom… i towarzyszyć im w ich uzdrowieniu”.

Sprawa znalazła się w centrum uwagi w Hiszpanii w 2021 roku po tym, jak gazeta El País zgłosiła ponad 1200 podejrzanych przypadków, lata po tym, jak skandale związane z wykorzystywaniem seksualnym wstrząsnęły kościołem w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Irlandia i Francja.

Wszczęto kilka dochodzeń, w tym jedno prowadzone przez rzecznika praw obywatelskich kraju oraz wewnętrzne dochodzenie kościelne.

Zdjęcia archiwalne: dziennikarka kontemplowała transmitowaną w telewizji rzekę tuż za kaznodzieją Josu Lopezem Villalbą, ofiarą wykorzystywania seksualnego, rozmowa z pięknym gościem, położona nad brzegiem Bilbao, Joseba Segura, stała się ułaskawieniem dla ofiar wykorzystywania seksualnego przez katolików Kościół w Bilbao, Hiszpania. Targi to premiera gatunku w Hiszpanii. /Nagroda za zdjęcie, 24 marca 2023 r./REUTERS/Vincent West

„Chcemy wiedzieć, co poszło nie tak w selekcji kandydatów do kapłaństwa, co poszło nie tak w ich szkoleniu… co sprawiło, że oddana Bogu osoba stała się ofiarą wykorzystywania seksualnego” – powiedziała Vera.

Raport, który zawiera zeznania ofiar i nie dowodzi ani winy, ani niewinności, mówi, że ponad 99% domniemanych sprawców to mężczyźni, a połowa sprawców to duchowni. Większość zarejestrowanych przypadków miała miejsce w latach 60. i 80. XX wieku.

Według ofiar, z których większość to mężczyźni, zmarło ponad 63% domniemanych sprawców.

W zeszłym roku hiszpański prokurator napisał w liście do rzecznika praw obywatelskich, że wewnętrzne śledztwo kościoła było „częściowe” i „mało przydatne”.

Reportaż Emmy Pinedo i Miguela Gutierreza. Pod redakcją Andrieja Khalipa i Sriraja Kalluvila

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  AOC broni nazywania działań Izraela w Gazie „ludobójstwem”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *