Connect with us

Świat

Hiszpańska erupcja wulkanu nasila się i zawiesza loty

Published

on

(CNN) – Erupcje wulkanu Cumbre Vieja na Wyspie Kanaryjskiej La Palma pogorszyły się, ponieważ loty zostały zawieszone, a urzędnicy zarządzili dodatkowe ewakuacje – zwiększając całkowitą liczbę ewakuowanych do prawie 6000.

„Według zapisów monitoringu wulkanu prowadzonego od początku erupcji, najbardziej energetyczny moment procesu erupcji miał miejsce dziś po południu” – powiedział regionalny rząd Wysp Kanaryjskich w piątek wieczorem.

Ostatnich 160 ewakuowanych osób zostało usuniętych z trzech innych miast i nie pozwolono im wrócić do swoich domów, aby odzyskać swoje rzeczy z powodu „powstania zagrożenia wulkanicznego”.

Lotnisko na La Palmie „zawiodło” w sobotę po tym, jak kilka lotów do iz La Palmy z powodu „nagromadzenia popiołu” zostało odwołanych w piątek po południu z powodu niedawnej aktywności wulkanicznej w regionie, napisał w sobotę na Twitterze hiszpański operator lotniska AENA.

AENA, spółka państwowa, która zarządza lotniskami i heliportami w Hiszpanii, dodała, że ​​„prace porządkowe już się rozpoczęły, ale sytuacja może się zmienić w każdej chwili”.

„Zapewnienie bezpieczeństwa operacji jest priorytetem” – dodała AENA.

„Pozostałe lotniska na Wyspach Kanaryjskich działają. Jeśli jednak chcesz latać, sprawdź w swojej linii lotniczej status swojego lotu ”- podsumowała AENA.

Pojazdy pokryte są popiołami erupcji wulkanu na La Palmie.

Emilio Morenatti / AP

Binter, linia lotnicza obsługująca Wyspy Kanaryjskie, również potwierdziła w sobotnim tweecie, że nie poleci na La Palmę z powodu obecności pyłu wulkanicznego. Jednak linia lotnicza ogłosiła, że ​​ze względu na poprawiające się warunki wznowiła inne loty na wyspę La Gomera i na Teneryfę.

Sobota to siódmy dzień z rzędu erupcji wulkanów na La Palmie, jednej z najmniejszych wysp hiszpańskiego archipelagu kanaryjskiego na Atlantyku.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez pozostał na wyspie w piątek rano, gdzie spędził większość tygodnia od początku erupcji w ubiegłą niedzielę.

Sanchez powiedział dziennikarzom w piątek, że hiszpański rząd zatwierdził „natychmiastową pomoc finansową na mieszkania” dla przesiedleńców, a także pomoc finansową dla osób poszkodowanych na zakup artykułów gospodarstwa domowego.

Angel Victor Torres, prezydent Wysp Kanaryjskich, powiedział w czwartek, że około 400 domów i budynków zostało już zniszczonych przez lawę, według doniesień hiszpańskich mediów.

Król i królowa Hiszpanii udali się w czwartek z Madrytu na La Palmę i spotkali się z ewakuowanymi i służbami ratunkowymi.

Duarte Mendonca z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

READ  Koronawirus na Ukrainie. 113 zgonów z powodu COVID-19 dziennie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *