Connect with us

Gospodarka

GOSPODARKA CEE Polska inflacja nadal rośnie; Popyt krajowy wspiera czeski wzrost

Published

on

GOSPODARKA CEE Polska inflacja nadal rośnie;  Popyt krajowy wspiera czeski wzrost
  • Wstępny CPI w Polsce na poziomie 7,7% r/rw listopadzie
  • PKB Polski w III kwartale na poziomie 5,3% r/r, powyżej pierwszego szacunku
  • Czeska gospodarka rośnie o 3,1% r/r, szybciej niż wstępne szacunki

30 listopada (Reuters) – Polska inflacja wzrosła szybciej niż oczekiwano w listopadzie, jak pokazały dane we wtorek, stopy procentowe wzrosły do ​​najwyższego od dwóch dekad poziomu 7,7% i umocniły nadzieje na dalsze podwyżki stóp.

Polski bank centralny, który później zaczął zacieśniać politykę pieniężną jako niektórzy z jego konkurentów w Europie Środkowej, dokonał dwóch podwyżek stóp procentowych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i podniósł swoją główną stopę procentową do 1,25%, aby powstrzymać gwałtowny wzrost inflacji.

„Presja inflacyjna pozostaje wysoka” – powiedział Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. „Obecne odczyty będą wywierać presję na (bank centralny), aby kontynuował podwyżki stóp.”

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Wzrost cen w Europie Środkowej jest napędzany przez czynniki zewnętrzne, takie jak problemy z globalnym łańcuchem dostaw, które hamowały wzrost gospodarczy i rosnące koszty energii, a także silny popyt konsumentów i napięte krajowe rynki pracy.

Polska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 5,3% r/r, powyżej wcześniejszych wstępnych szacunków, ale o połowę wolniej niż w drugim kwartale, jak podały zaktualizowane dane we wtorek. W ujęciu kwartalnym produkt krajowy brutto wzrósł o 2,3%.

Podobnie, zaktualizowane dane w Czechach pokazały, że w ostatnim kwartale gospodarka radziła sobie lepiej niż oczekiwano, z kwartalnym wzrostem 1,5% i rocznym wzrostem 3,1%, oba powyżej wstępnych szacunków. Kontynuuj czytanie

W przeciwieństwie do Polski, czeskie i węgierskie gospodarki zostały bardziej dotknięte problemami w sektorze motoryzacyjnym z powodu niedoborów półprzewodników, przy czym wielkość produkcji czeskich producentów samochodów w pierwszych dziewięciu miesiącach roku była na najniższym poziomie od 2014 roku.

READ  Bloomberg rozszerza unijną inicjatywę Women in Finance, aby dalej inspirować następne pokolenie

Petr Sklenar, ekonomista J&T Banka w Pradze, powiedział, że wzrost zapasów pomógł zrównoważyć problemy czeskiego sektora motoryzacyjnego w ostatnim kwartale. Oszacował, że czeska gospodarka będzie nadal zwalniać w czwartym kwartale, ale wzrośnie w porównaniu z poprzednim trzymiesięcznym okresem.

„Popyt krajowy odbił się dość mocno i jest to pozytywny znak” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Reportaż Jasona Hoveta w Pradze i Anny Włodarczak-Semczuk w Warszawie; Edytowanie przez Subhranshu Sahu i Ramakrishnana M.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *