Connect with us

Świat

Górski Karabach. Azerbejdżan zaatakował Armenię?

Published

on

Azerbejdżan wznowił w sobotę działania ofensywne w południowym Górnym Karabachu – poinformowało w sobotę armeńskie Ministerstwo Obrony. W tym separatystycznym regionie od 10 listopada obowiązuje zawieszenie broni.

– siły zbrojne Azerbejdżanu zaatakowany w rejonie Chin Taglar i Zhaaberd w południowej części Górnego Karabachu – tak wypowiedział się Ministerstwo Obrony Armenii, cytowane w sobotę przez ormiańską redakcję Radia Wolna Europa.

We wrześniu Azerbejdżan podjął próbę odzyskania kontroli nad regionem. Po sześciu tygodniach walk, w których Baku uzyskało znaczące i terytorialne przewagi, przy wsparciu Turcji podpisano trójstronne porozumienie pokojowe.

W nocy z 9 na 10 listopada Armenia, Azerbejdżan i Rosja (jako poręczyciele) podpisały oświadczenie o zawieszeniu broni, które przerwało działania wojenne w Górskim Karabachu.

Ten separatystyczny region jest ormiańską oazą na terytorium Azerbejdżanu. Obszar i kilka sąsiednich regionów jest kontrolowanych przez Ormian od wojny w latach 90-tych.

Porozumienie, które wywołało euforię w Azerbejdżanie, wywołało konflikt polityczny i protesty w Armenii. premier Nikolowi Paszynianowi postawiono zarzut „zdrady”.

READ  Zatory w jeziorze rosną poza zablokowanym Kanałem Sueskim
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *