Connect with us

Świat

Głosowanie w sprawie referendum niepodległościowego w Szkocji zablokowane przez Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii

Published

on


Londyn
CNN

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że rząd Szkocji nie może stać jednostronnie drugie referendum w sprawie secesji z Wielkiej Brytanii, cios dla bojowników niepodległościowych, który zostanie przyjęty z zadowoleniem przez prozwiązkowy establishment Westminsteru.

Sąd jednogłośnie odrzucił próbę wymuszenia głosowania przez Szkocką Partię Narodową (SNP) w październiku przyszłego roku, ponieważ nie miała ona zgody brytyjskiego parlamentu.

Decyzja jest jednak mało prawdopodobna gorąca debata o niepodległości, która od dekady ciąży nad brytyjską polityką.

Szkocja ostatnio głosowała w tej sprawie za zgodą Westminsteru w 2014 roku, kiedy wyborcy odrzucili perspektywę niepodległości w stosunku 55% do 45%.

Mimo to proniepodległościowa SNP zdominowała w ostatnich latach politykę na północ od granicy kosztem tradycyjnych ugrupowań prozwiązkowych. Kolejni przywódcy SNP obiecali dać szkockim wyborcom kolejną szansę na głosowanie, zwłaszcza odkąd Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej w 2016 roku.

Ostatni nacisk lidera SNP, Nicoli Sturgeon, obejmował referendum doradcze pod koniec przyszłego roku, podobne do sondażu z 2016 r., który doprowadził do brexitu. Ale najwyższy sąd w kraju zgodził się, że nawet niewiążące głosowanie wymagałoby nadzoru Westminster, biorąc pod uwagę jego praktyczne implikacje.

„Zgodnie z prawem przeprowadzone referendum miałoby poważne konsekwencje polityczne dla Unii i brytyjskiego parlamentu” – powiedział Lord Reed, czytając werdykt sądu.

„To albo wzmocniłoby, albo osłabiłoby legitymację demokratyczną Unii i suwerenność brytyjskiego parlamentu nad Szkocją, niezależnie od tego, który pogląd przeważa, i albo wesprze, albo podważy demokratyczną wiarygodność ruchu niepodległościowego” – powiedział.

Sturgeon powiedziała, że ​​zaakceptowała werdykt w środę, ale próbowała sformułować decyzję jako kolejny filar w sprawie secesji. „Prawo, które nie pozwala Szkocji wybrać własnej przyszłości bez zgody Westminsteru, obala jako mit wszelkie pojęcie Wielkiej Brytanii jako dobrowolnego partnerstwa i„ błaga o niepodległość ”- napisała na Twitterze.

READ  Wang Yaping jest pierwszą Chinką, która ukończyła spacer kosmiczny

W przemówieniu do dziennikarzy w środę oskarżyła rząd brytyjski o „otwarte zaprzeczanie demokracji”.

Sturgeon powiedziała, że ​​jej następnym krokiem w jej staraniach o głosowanie będzie oznaczenie następnych wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii – zaplanowanych nie później niż w styczniu 2025 r. – jako referendum zastępcze w Szkocji w sprawie kursu, który należy obrać.

Ale brytyjski premier Rishi Sunak zwiastował „jasny i ostateczny werdykt” sądu jako okazję do wyjścia poza debatę o niepodległości. „Mieszkańcy Szkocji chcą, abyśmy pracowali, aby stawić czoła ogromnym wyzwaniom, przed którymi wspólnie stoimy, czy to w gospodarce, wspieraniu NHS, czy też wspieraniu Ukrainy” – powiedział w parlamencie.

Sondaże opinii publicznej sugerują, że Szkoci są wąsko podzieleni co do tego, czy odłączyć się od Wielkiej Brytanii, i nie ma jeszcze wyraźnego konsensusu w obu kierunkach.

Anglia i Szkocja są połączone unią polityczną od 1707 roku, ale wielu Szkotów od dawna sprzeciwia się temu, co uważają za jednostronny związek zdominowany przez Anglię. Szkoccy wyborcy mają historię odrzucania rządzącej Partii Konserwatywnej przy urnach wyborczych i głosowali zdecydowanie – ale na próżno – przeciwko Brexitowi, podsycając spory w tej sprawie w ciągu ostatniej dekady.

Od 1999 r. Szkocja ma zdecentralizowany rząd, co oznacza, że ​​wiele, ale nie wszystkie decyzje są podejmowane w Parlamencie Szkockim, kierowanym przez SNP w Holyrood w Edynburgu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.