Connect with us

Świat

Fumio Kishida obejmuje urząd nowego premiera Japonii

Published

on

Kishida, 64 lata, który był wybrany lider rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) oficjalnie jako 100 po głosowaniu parlamentarnym w zeszłym tygodniu.
Kishida, umiarkowany liberał, który jest postrzegany jako stabilizująca ręka, dziedziczy Japonię, która cierpi z powodu rosnących infekcji Covid-19, stagnacji gospodarczej, szybko starzejącej się populacji i rosnących napięć Chiny.
Kishida był ministrem spraw zagranicznych kraju za najdłużej urzędującego premiera Japonii w latach 2012-2017. Shinzo Abe. Zastępuje ustępującego premiera Yoshihide Sugę, który: Ogłoszony na początku tego miesiąca nie startował w wyborach do kierownictwa swojej partii po burzliwej kadencji naznaczonej spadkiem poparcia publicznego, gdy walczył o powstrzymanie koronawirusa.

Analitycy twierdzą, że Kishida jest postrzegany jako budowniczy konsensusu, wybór establishmentu, który oznacza stabilność. Ale weteran polityczny nie był popularnym wyborem – miał słabe poparcie społeczne i starał się zachwiać swoim wizerunkiem nudnego biurokraty.

Jego pierwszym wielkim sprawdzianem będą najbliższe wybory parlamentarne, w których stanie się twarzą partii krytykowanej za sposób postępowania z pandemią.

„On nie zostanie gwiazdą telewizji. Nie pobudzi wyobraźni przeciętnego Japończyka. Ale Japończycy chcą stabilności i bezpieczeństwa i myślę, że może to zapewnić ”- powiedział Keith Henry, prezes ds. ryzyka politycznego i doradztwa korporacyjnego Asia Strategy.

Czego możemy oczekiwać od rządu Kishidy?

Kishida obiecał „nowy kapitalizm”, który obejmuje zmniejszenie luki dochodowej i stymulowanie wydatków konsumenckich. Powiedział, że tytułowa polityka gospodarcza Abe – znana jako “Abenomics” – nie “przebiła się” od bogatych do biednych. Zaproponował również potężny pakiet stymulacyjny „dziesiątki bilionów” jenów, aby pomóc gospodarce Japonii wyjść z kryzysu wywołanego pandemią.

„Japończycy mają głębokie poczucie, że przepaść między posiadaczami a wywłaszczonymi, między bogactwem, płacami i możliwościami, powiększa się” – powiedział Henry.

Kishida zajmie się także odpowiedzią na koronawirusa w tym kraju. Japonia zaszczepiła 60% swojej populacji przeciwko Covid-19, a w zeszłym tygodniu kraj zniósł stan wyjątkowy w związku ze spadkiem infekcji. Ograniczenia społeczne i biznesowe są stopniowo łagodzone, a Japonia złagodzone ograniczenia wjazdu dla niektórych odwiedzających. Istnieją jednak obawy, że wirus może odrodzić się w miesiącach zimowych.
O polityce zagranicznej Kishida Popełnił „realizacja wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”. Jego poprzednik Suga wziął udział w pierwszym spotkaniu twarzą w twarz Czterostronny dialog na temat bezpieczeństwa znany jako „kwadrat”, nieformalne forum strategiczne Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii i Indii w USA w zeszłym miesiącu.
Oczekuje się, że Kishida będzie wspierać silny sojusz z USA i innymi sojusznikami, i to ważny Wyzwanie się zrównoważy Bliskie więzi gospodarcze Japonii z Chinami i obawy związane z rosnącą asertywnością wojskową Pekinu w regionie. Kishida zmaga się również z coraz bardziej agresywną Koreą Północną.

Nowy premier powiedział, że chce również podjąć działania przeciwko spadającemu przyrostowi naturalnemu w kraju i uważa, że ​​energetykę jądrową należy rozważyć jako opcję czystej energii.

READ  Kanał Sueski się otworzy, ale żegluga będzie ryczeć miesiącami

Analitycy wątpią, czy Kishida będzie stałym przywódcą, czy też Japonia powróci do okresu niestabilności politycznej podobnej do okresu sprzed Abe, kiedy Japonia miała sześciu premierów w ciągu sześciu lat.

„Jest tak wiele skomplikowanych tematów. I nie jest najsilniejszym liderem rządzącej partii LDP. Więc jestem bardzo zaniepokojony wirującym systemem premierowym.” powiedział Takeshi Niinami, doradca ekonomiczny byłego premiera Sugi i prezes japońskiego giganta napojowego Suntory.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *