Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Francja i Polska rozpoczynają śledztwo w sprawie paszportów zdrowotnych Hitlera i Spongeboba

Published

on

Uważa się, że naruszenie bezpieczeństwa, które rozpoczęło się w Macedonii Północnej, pozwoliło na stworzenie europejskich świadectw szczepień przeciwko Covid wydawanych pod fałszywymi nazwiskami, takimi jak Adolf Hitler i Spongebob SquarePants.

Wydaje się, że niektóre fałszywe dokumenty tożsamości zostały zatwierdzone przez władze Francji i Polski, które rozpoczęły teraz śledztwo w sprawie incydentu.

Rzecznik Komisji Europejskiej ogłosił w piątek (29 października), że najwyraźniej wiedziała o nieuczciwych manipulacjach kodu QR europejskiego certyfikatu Covid, który jest prezentowany we Francji za pośrednictwem aplikacji TousAntiCovid.

Od środy internauci na forach i platformach społecznościowych twierdzili, że mają dostęp do tajnych kluczy kryptograficznych, których można użyć do poświadczenia paszportu zdrowotnego.

Klucz kryptograficzny to ciąg znaków, który zawiera pewne informacje, ale wykorzystuje algorytm szyfrowania do jego modyfikacji, tak aby pojawiał się losowo. To „blokuje” dane, aby tylko niektóre osoby lub programy mogły je odszyfrować.

Niedawno odkryto, że cyberprzestępcy w ciemnej sieci sprzedają dostęp do fałszywych świadectw szczepień UE za 300 dolarów i udowadniają ich funkcjonalność, wydając karty zdrowia dla nazwisk takich jak Adolf Hitler i Spongebob SquarePants.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​prywatne klucze kryptograficzne prawdziwych ludzi nie zostały naruszone i że sfałszowane paszporty były wynikiem „nielegalnej działalności”, a nie awarii systemu.

Eksperci uważają, że naruszenie mogło nastąpić za pośrednictwem niezabezpieczonych portali internetowych w Macedonii Północnej, gdzie z powodu braku bezpieczeństwa stworzono różne fałszywe kody QR.

Aby temu zapobiec, państwa UE będące członkami sieci e-zdrowia „zablokowały fałszywe certyfikaty w taki sposób, że aplikacje weryfikacyjne uznają je za nieważne”, a macedoński portal został dezaktywowany.

Pochodzenie niektórych zaświadczeń pozostaje tajemnicą dla urzędników, zwłaszcza że wydaje się, że niektóre dokumenty tożsamości zostały sprawdzone przez władze francuskie i polskie, co sugeruje współudział pracownika służby zdrowia.

READ  Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem otwartości danych publicznych

Oba kraje wszczęły zatem dochodzenie.

To nie pierwszy raz, kiedy Francja ma problemy z systemem wystawiania świadectw szczepień. We wrześniu w mediach społecznościowych udostępniono kody QR prezydenta Emmanuela Macrona i burmistrza Hawru oraz byłego premiera Édouarda Philippe’a.

Powiązane artykuły

Mieszkańcy Francji otrzymają nową sekcję dotyczącą zdrowia online od stycznia 2022 r.

Francja pozostawia możliwość paszportu zdrowotnego otwartą do 31 lipca 2022 r.

Covid France: czy przed podróżą powinienem przejść na zaświadczenie o szczepieniach UE?

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *