z magazyn pv Międzynarodowy

Polski producent perowskitowych ogniw słonecznych Technologia Saules zainstalowała fotowoltaiczną osłonę przeciwsłoneczną wyposażoną w ogniwa słoneczne perowskitowe na elewacji fabryki polskiego dostawcy systemów aluminiowych Aliplast w Lublinie.

Według firmy projekt jest pierwszym na świecie systemem fotowoltaicznym stosowanym w budynkach (BAPV) opartym na technologii słonecznej perowskitu.

Roletami fotowoltaicznymi zarządza system automatyki Animeo francuskiego specjalisty Somfy, który umożliwia współpracę modułów perowskitu ze stacją pogodową zainstalowaną na dachu. „Dzięki bieżącym danym pogodowym i śledzeniu słońca automatycznie zmieniają swoje ustawienie względem ruchu słońca” — mówi producent. „Rozwiązanie to zapewnia energooszczędność systemu i gwarantuje użytkownikom budynku komfort cieplny oraz ochronę przed zbyt jasnym światłem – niezależnie od pory roku.”

Fasada budynku Aliplast w Lublinie.

Zdjęcie: Saules Technologie

Saules stwierdził również, że ogniwa perowskitowe są idealne do tego typu zastosowań, ponieważ mogą generować energię elektryczną, gdy promienie słoneczne padają pod kątem innym niż 90 stopni. „Dzięki tym zaletom i niewielkiej wadze można je montować również na pionowych elementach elewacji i w kolorze dopasowanym do elewacji budynku” – podkreślił.

Według producenta, perowskitowe moduły słoneczne wbudowane w osłony przeciwsłoneczne można drukować atramentowo w różnych kolorach na cienkich, elastycznych podłożach.

Saules jest częścią European Perovskite Initiative (EPKI), która skupia najważniejsze europejskie instytucje zajmujące się badaniami nad energią słoneczną, w tym instytucję z siedzibą w krajach Beneluksu Solliance – Holandia to ma TNO i Belgia Imec wśród jej członków; Szwajcaria Szwajcarska Federalna Szkoła Politechniczna w Lozannie (EPFL); francuski Narodowy Instytut Energii Słonecznej; niemieckie ISE im. Fraunhofera; włoska Krajowa Rada ds. Badań Naukowych; Specjalista Oxford PV; i Uniwersytet Oksfordzki.

READ  Spirala płacowo-cenowa w Polsce wydaje się mało prawdopodobna do końca

Ta treść jest chroniona prawem autorskim i nie może być dalej wykorzystywana. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, skontaktuj się z: [email protected]