Connect with us

technologia

Fizyk LANL Wojciech Żurek wyróżniony w Polsce

Published

on

Fizyk LANL Wojciech Żurek niedawno otrzymał dwie nagrody Doctor Honoris Causa w Krakowie. Zdjęcie dzięki uprzejmości

Prof Wojciech Żurek niedawno otrzymał jedną z dwóch nagród jako Doktor Honoris Causa w Krakowie Polska. Zdjęcie dzięki uprzejmości

Raport pracownika:

Fizyk teoretyczny prof. Wojciech Żurek z Los Alamos National Laboratory (LANL) otrzymał niedawno dwie nagrody jako Doctor Honoris Causa.

Akademia Górniczo-Hutnicza przyznała Żurkowi swój pierwszy doktorat honoris causa 22 października w Krakowie.

Uniwersytet Jagielloński przyznał również Żurkowi tytuł doktora honoris causa urka honorowego podczas uroczystego wręczenia nagród 25 października w Auli Collegium Novum podczas nadzwyczajnej sesji Senatu UJ, również w Krakowie.

Żurek otrzymał tytuł doktora honoris causa UJ za podstawowe badania z zakresu dekoherencji, fizyki kwantowej i astrofizyki; za pracę nad twierdzeniem o nieklonowaniu z Williamem Wootersem i Dennisem Dieksem; za opracowanie teorii dzisiejszego mechanizmu Kibble-Żurek we współpracy z Tomem WB Kibble; oraz za jego wieloletnie starania na rzecz wspierania polskiej społeczności akademickiej, w szczególności pomocy młodym naukowcom Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zainteresowania Żurka obejmują dwie różne dziedziny fizyki. Od 1981 roku zajmuje się podstawowymi właściwościami fizyki kwantowej, takimi jak dekoherencja, reguła Borna i pomiary układów kwantowych. Jego praca jest ważna nie tylko w kontekście badań podstawowych, ale także stanowi podstawę do budowy komputerów kwantowych. Jest również wiodącym autorytetem w zakresie przemian fazowych, w szczególności dynamicznych przejść fazowych.

urek jest nie tylko wpływowym fizykiem teoretykiem, ale także wykładowcą z zamiłowania. Od wielu lat aktywnie zaangażowany we współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego z LANL. Pomógł ukształtować kariery wielu studentów UJ, którzy dzięki stażom podoktorskim w jego zespołach naukowych mieli możliwość realizacji swoich celów badawczych w środowisku międzynarodowym.

Żurek prowadzi obecnie projekt badawczy z prof. Jackiem Dziarmagą z Instytutu Fizyki UJ. Opublikował liczne prace we współpracy z fizykami krakowskimi i często uczestniczy w konferencjach Uniwersytetu Jagiellońskiego, takich jak Krakowska Szkoła Fizyki Teoretycznej oraz Sympozjum Fizyki Statystycznej im. Mariana Smoluchowskiego.

READ  Instrukcje: Wymuś ponowne uruchomienie iPhone'a 12, Włącz tryb odzyskiwania, tryb DFU i nie tylko [Video]
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *