Connect with us

Sport

FISU weźmie udział w II Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki 2023 w Zakopanem

Published

on

FISU weźmie udział w II Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki 2023 w Zakopanem

Na osobiste zaproszenie Pana Kamila Bortniczuka, Ministra Sportu i Turystyki RP, pełniącego obowiązki Prezydenta FISU Leonza Edera oraz Sekretarza Generalnego/CEO FISU Erica Saintronda, byli panelistami II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki 2023, odbyła się w Zakopanem. W konferencji wziął także udział polski wiceprezes FISU Marian Dymalski.

Leonz Eder wziął udział w dyskusji na temat „Organizacja dużych wydarzeń sportowych jako bodziec rozwoju – jak duże wydarzenia sportowe wpływają na rozwój społeczny i gospodarczy”, natomiast Éric Saintrond zabrał głos w temacie „Dyplomacja sportowa – sport jako obszar rozwoju dyplomacja międzynarodowa”. Obie dyskusje panelowe były transmitowane na żywo w telewizji ogólnopolskiej.

Podobnie jak pozostali czterej paneliści, Eder podkreślił znaczenie sportu w turystyce i wspomniał, że FISU od dawna prowadzi badania wpływu, aby potwierdzić i zweryfikować różne korzyści, jakie wydarzenia sportowe przynoszą miastu, regionowi, a także krajowi.

Podkreślił takie kwestie, jak wpływ gospodarczy, atrakcyjność destynacji, rozwój infrastruktury oraz wymiana kulturalna i edukacyjna towarzysząca najważniejszym wydarzeniom sportowym.

„Oprócz zaangażowania społecznego oraz skutecznych działań reklamowych i marketingowych, cel podróży może częściej pojawiać się na mapie świata, jeśli miasto lub region, z którym jest kojarzony, wielokrotnie bierze udział w międzynarodowych wydarzeniach” – powiedział Leonz Eder.

W 1993 i 2001 roku Zakopane było gospodarzem dwóch Zimowych Uniwersjad.

„Dzięki dziedzictwu tych ważnych wydarzeń oraz niedawno zmodernizowanym lub nowo wybudowanym, wyjątkowym obiektom, Zakopane po raz kolejny byłoby idealnym gospodarzem Zimowych Igrzysk Uniwersyteckich FISU, być może wraz z sąsiednią Słowacją” – dodał.

Leonz Eder, podobnie jak pozostali prelegenci, chwalił duże doświadczenie Polski w organizacji imprez jedno- i wielosportowych zarówno zimą, jak i latem.

„To w połączeniu z polską gościnnością wyjaśnia, dlaczego wiele stowarzyszeń, w tym FISU, chciałoby wracać do tego kraju na swoje wydarzenia” – powiedział.

READ  Pierwszy projekt BRAVE CF w Polsce przejdzie do historii

Panel Érica Saintronda poruszał kwestię wpływu polityki na sport. Chodziło o udział Rosji w międzynarodowych wydarzeniach sportowych i Saintrond wyjaśnił stanowisko FISU, które podąża za decyzjami międzynarodowych federacji sportowych.

Wspomniał o pomocy FISU dla ukraińskich sportowców w uczestniczeniu w wydarzeniach FISU. „I mam nadzieję, że po zakończeniu wojny uczniowie z Rosji ponownie wezmą udział w zawodach FISU” – powiedział.

Paneliści mówili także o „sportach prania”. „Musimy stworzyć sytuację, w której wygrywają obie strony między krajami, które chcą inwestować w wydarzenia sportowe, aby poprawić swój wizerunek, a stowarzyszeniami sportowymi, które potrzebują gospodarzy do organizowania wydarzeń”. rezolucję ONZ „Sport na rzecz zmian klimatycznych” – powiedział Éric Saintrond.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *