Connect with us

Świat

Fala upałów w Delhi: W Delhi odczuwalna temperatura około 50 stopni, fala upałów w Nainital: Jak płoną Indie

Published

on

Fala upałów w Delhi: W Delhi odczuwalna temperatura około 50 stopni, fala upałów w Nainital: Jak płoną Indie

Fala upałów w Delhi: Od środy w stolicy nastąpi niewielka ulga w związku z burzami piaskowymi

Nowe Delhi:

Indyjski Departament Meteorologii (IMD) wydał czerwony alert dla Delhi, Uttar Pradesh, Haryana i Pendżabu, ponieważ w zeszłym tygodniu stolicę i sąsiednie stany dotknęła intensywna fala upałów. W północnych Indiach, w tym w Uttarakhand, Bihar i Jharkhand, temperatura wzrośnie do ponad 46 stopni. W Bihar w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu ekstremalnego upału i wysokiej wilgotności zmarły 22 osoby.

W Delhi „poczuło się” 50 stopni Celsjusza

W stolicy maksymalna temperatura ma wynieść ok. 45 stopni Celsjusza, czyli o ponad 6 stopni więcej niż normalna temperatura w czerwcu. Według IMD w poniedziałek w Delhi wskaźnik ciepła, czyli odczuwalna temperatura, wzrósł do 50 stopni Celsjusza.

Lot IndiGo z Delhi do Bengalu Zachodniego został w poniedziałek opóźniony o ponad trzy godziny z powodu problemów technicznych spowodowanych wysoką temperaturą gruntu. Chociaż od środy w stolicy nastąpi lekkie uspokojenie ze względu na izolowane deszcze i burze piaskowe, obecnie nie widać długoterminowej ulgi.

Temperatury rosną w Uttarakhand, J&K

W Uttarakhand maksymalna temperatura wyniosła 43,1 stopnia Celsjusza w Dehradun, podczas gdy w Mussorie panował upał. Nawet miasta położone na wzgórzach, takie jak Pauri i Nainital, są świadkami fali upałów po niewielkich lub żadnych opadach deszczu przez ostatnie trzy miesiące.

W górskim stanie Himachal Pradesh temperatura wyniosła 44 stopnie, czyli 6,7 stopnia powyżej średniej. W Dżammu i Kaszmirze maksymalną temperaturę odnotowano w Katra na poziomie 40,8 stopnia Celsjusza, podczas gdy w Dżammu termometr wskazywał 44,3 stopnia.

READ  Co najmniej 5 zabitych w ataku granicznym z Sudanem w wyniku eskalacji napięć z Etiopią

W Prayagraj w stanie Uttar Pradesh maksymalna temperatura wyniosła 47,6 stopnia Celsjusza.

Już niedługo odskocznia od fali upałów?

Ponieważ temperatury nadal rosną, szanse na ochłodzenie w nadchodzącym tygodniu są nikłe. Były dyrektor generalny IMD, KJ Ramesh, powiedział NDTV, że niszczycielska fala upałów ma ostygnąć w tym tygodniu, ale zmiana wiatru nad Morzem Arabskim opóźniła ochłodzenie równin.

„Innym powodem jest to, że monsun nad Bengalem Zachodnim utrzymuje się w stagnacji od 1 czerwca. Dopóki monsun nie nawiedzi tych obszarów, północne Indie będą nadal doświadczać długotrwałej fali upałów” – powiedział.

Jednakże Saxena dodał, że w Delhi może nastąpić „tymczasowa ulga” z powodu burz piaskowych i izolowanych opadów deszczu, ale mogą one zapewnić ulgę jedynie „na kilka godzin lub pół dnia”.

Według biura pogodowego od środy do północno-zachodnich Indii zbliżą się nowe zakłócenia, które dotkną także stolicę kraju i przyniosą wytchnienie od intensywnych upałów.

„Prawdziwe złagodzenie upałów nastąpi dopiero wraz z nadejściem monsunu” – powiedział, dodając, że dotarcie monsunu do Delhi zajmie ponad 12 dni.

„Po 27 czerwca ulga nastąpi w większości obszarów Uttar Pradesh, a następnie w zachodnim Uttar Pradesh, Delhi, Haryana i Pendżabie” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *