Connect with us

Gospodarka

Fabryki zwalniają od USA do Azji

Published

on

(Bloomberg) – Zapisz się do newslettera New Economy Daily Newsletter, śledź nas @economics i zapisz się do naszego podcastu.

Najczęściej czytane przez Bloomberg

Produkcja od Stanów Zjednoczonych do Azji ulega gwałtownemu spowolnieniu, ponieważ fabryki nadal borykają się z niedoborem dostaw, brakiem siły roboczej i zwiększonymi kosztami materiałów.

Miara aktywności produkcyjnej w USA spadła w czerwcu do najniższego poziomu od dwóch lat, a kilka regionalnych badań Rezerwy Federalnej wskazało na spowolnienie aktywności gospodarczej. Według S&P Global oceny nabywców fabryk uległy pogorszeniu w całej Azji, przy czym Korea Południowa, Tajlandia i Indie należą do krajów, które odnotowały największe spadki.

Podobne indeksy w Polsce, Hiszpanii i Włoszech również wykazały słabszą aktywność w porównaniu z majem.

Oto niektóre z wykresów, które pojawiły się w tym tygodniu na Bloombergu na temat najnowszych wydarzeń w światowej gospodarce:

NAS

Wydatki konsumentów spadły w maju po raz pierwszy w tym roku, a poprzednie miesiące zostały zrewidowane w dół, co sugeruje, że gospodarka znajduje się na nieco słabszych podstawach niż wcześniej sądzono z powodu gwałtownej inflacji i podwyżek stóp procentowych przez Fed.

Regionalne ankiety Fed dotyczące przemysłu przyjęły bardziej ponury ton, przy czym cztery z pięciu sugerują, że działalność gospodarcza zmniejszyła się w czerwcu. Oddzielnie, miara całkowitej produkcji spadła do najniższego poziomu od dwóch lat, gdy spadły nowe zamówienia, osłabione przez ciągłe ograniczenia podaży i pewne osłabienie popytu.

Pandemiczny boom mieszkaniowy utknął w martwym punkcie, ponieważ najszybciej rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych od co najmniej pół wieku podważa przystępność cenową dla kupujących domy i łapie wielu sprzedających, którzy są niewłaściwie nastawieni na zawyżone ceny.

Europa

Zaufanie do gospodarki strefy euro spadło, gdy gospodarstwa domowe stały się bardziej pesymistyczne w związku z obawami, że odcięcie dostaw energii w Rosji może wywołać recesję. Jednocześnie mniej martwią się o inflację niż przed miesiącem, pomimo podziału na kraje bazowe i peryferyjne.

READ  Polscy posłowie zatwierdzili kontrowersyjną ustawę o własności mediów | Wolność wiadomości prasowych

Po doznaniu w ostatnich latach bezprecedensowych wstrząsów, Wielka Brytania boryka się z trudniejszymi do rozwiązania problemami, charakteryzującymi się powolnym wzrostem, rosnącą inflacją i serią szkodliwych strajków.

Azja

Gospodarka Chin wykazała pewną poprawę w czerwcu, ponieważ ograniczenia Covid były stopniowo łagodzone, chociaż ożywienie pozostaje przytłumione. Jest to prognoza oparta na zagregowanym indeksie ośmiu wskaźników wyprzedzających Bloomberga na ten miesiąc. Ogólny wskaźnik powrócił do neutralnych poziomów po pogorszeniu przez dwa miesiące.

Produkcja fabryk w Japonii skurczyła się najszybciej od szczytu pandemii, ponieważ opóźniony wpływ blokady wirusów w Chinach nadal zakłócał łańcuchy dostaw i działalność gospodarczą w regionie. Słabość w produkcji rozprzestrzeniła się w Azji, zwłaszcza w Korei Południowej, Tajlandii, Indiach i Tajwanie.

rynki wschodzące

Bank centralny Kolumbii dokonał największej podwyżki stóp procentowych od ponad dwóch dekad. Politycy przygotowują się na dalszy wzrost rocznej inflacji, która już przekracza 9%.

Dwa lata po tym, jak Argentyna przetrwała niedawną niewypłacalność, szykuje się kolejny kryzys zadłużenia. Tym razem najpilniejsze problemy dotyczą lokalnego rynku obligacji, gdzie wierzyciele niechętnie odnawiają zapadające obligacje rządowe.

Inflacja w Zambii spadła w czerwcu poniżej 10% po raz pierwszy od prawie trzech lat, przełamując globalny trend rekordowego wzrostu cen konsumpcyjnych. Optymizm co do gospodarki kraju od czasu, gdy Hakainde Hichilema został wybrany na prezydenta w sierpniu, możliwa restrukturyzacja zadłużenia i pomoc finansowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów doprowadziły do ​​rajdu w lokalnej walucie, co pomogło w obniżeniu cen.

Świat

Według Bloomberg Economics różnice w podstawowych trendach inflacji wymagają różnych poglądów politycznych wiodących banków centralnych na świecie. Fed musi wejść głęboko w terytorium jastrzębie, Bank Anglii może zejść nieco powyżej poziomu neutralnego, a Europejski Bank Centralny może nawet nie zajść tak daleko.

READ  Wysokie ceny, rynki azjatyckie mogą złagodzić unijny zakaz na rosyjską ropę

Najczęściej czytane przez Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.