Connect with us

Gospodarka

Europa Środkowa martwi się Moskwą i Waszyngtonem

Published

on

Na początku tego miesiąca ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy spotkali się z okazji pierwszej rocznicy tzw. Trójkąta Lubelskiego Wspólne ogłoszenie Potwierdzają potępienie rosyjskiej okupacji Krymu i jej ingerencji w poparcie separatystycznych wschodnioukraińskich prowincji Doniecka i Ługańska. Zaprosili też Białoruś do przyłączenia się do ich organizacji, gdy stała się demokratycznym państwem. W rzeczywistości lobbowali za obaleniem dyktatora tego kraju Aleksander Łukaszenko. .

Państwa tworzące Trójkąt Lubelski mają nakładające się więzi gospodarcze i kulturalne, które sięgają XVII wieku, kiedy znaczna część Ukrainy była częścią Rzeczypospolitej Litewsko-Polskiej. Ponadto, chociaż żaden z przedstawicieli trzech państw nie wspomniał o tym wyraźnie, łączyło ich wspólne dziedzictwo katolickie. Katolicyzm był i jest w przeważającej mierze religią dominującą w Polsce i na Litwie, a także w części Ukrainy, która kiedyś była częścią Rzeczypospolitej. Wszystkie trzy państwa mają historię wchłaniania przez Rosję – Litwa i Ukraina również stały się republikami sowieckimi – i, jak można się spodziewać, mają historię oporu wobec swoich rozległych wschodnich sąsiadów.

Miasto gdzie trzej ministrowie spraw zagranicznych ogłosili jej powstanie i od którego „trójkąt” wziął swoją nazwę, sam był kiedyś częścią terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów: utworzenie tej Rzeczypospolitej nazwano „Unią Lubelską”. „Podobnie jak trzy kraje partnerskie, miasto również padło ofiarą obcej okupacji. Po III rozbiorze Polski należał do Austrii, a po 1815 roku do Rosji. W czasie I wojny światowej został zajęty przez Austrię i Niemcy; z nazistowskich Niemiec 1941-44; i krótko ze Związku Radzieckiego 1944-45.

Trójkąt Lubelski to symboliczny akt buntu wobec Moskwy, najmłodszego drapieżnika, który zagraża integralności wszystkich trzech państw. Jest to pierwsze tego typu środkowoeuropejskie ugrupowanie, które obejmuje zarówno członków NATO, jak i spoza NATO oraz członków Unii Europejskiej i spoza UE. Rzeczywiście, oprócz promowania bliższych więzi między trzema państwami, jednym z głównych celów organizacji było naciskanie na członkostwo Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej. Nieosiągnięcie tego ostatniego doprowadziło początkowo do 2014 roku”Rewolucja Majdanu„Który swoją nazwę wziął od głównego placu Kijowa i obalił promoskiewskie Wiktor Janukowycz. Były prezydent Ukrainy wycofał się z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i zamiast tego opowiedział się za ściślejszymi więzami z Rosją i jej zdominowaną przez Moskwę Euroazjatycką Unią Gospodarczą.

READ  CEO w Polsce i jej zespół pomagają Ukraińcom uciec przed wojną

Odejście Janukowycza i zastąpienie go przez prozachodnią Petro Poroszenko zbiegł się z podbojem Krymu i późniejszą aneksją Krymu przez Rosję oraz inwazją na wschodnią Ukrainę przez moskiewskich tzw.Małe zielone ludziki„I tworzenie prorosyjskich rządów w separatystycznych prowincjach Donieck i Ługańsk.

Najnowsza deklaracja trzech ministrów spraw zagranicznych – obejmująca ich wolę, jakkolwiek słabą, rezygnacji prorosyjskiego Łukaszenki na rzecz demokratycznego rządu na Białorusi – jest prawdopodobnie nie tylko przeformułowaniem celów, które wyznaczyli rok temu. Można je również postrzegać jako wyrażające zaniepokojenie zobowiązaniem Ameryki do dalszego wspierania dążenia Ukrainy do uwolnienia się od Moskwy i utrzymania jej pozycji europejskiej w ramach odstraszania NATO. Być może nie jest przypadkiem, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy trzy kraje ogłosiły swoje nowe porozumienie z administracją Trumpa. W końcu były Prezydent TrumpDonald TrumpPro-impeachment Republikanie przewyższają rywali GOP w zbieraniu funduszy w drugim kwartale JD Scholten: Partia Demokratyczna „zdmuchnięta z wody” za brak powiązań z wyborcami Pięć osób z tej samej rodziny z Teksasu aresztowanych w związku z zamieszkami na Kapitolu WIĘCEJ aresztowanych wyraził jednoznacznie swoją pogardę dla NATO i rzekomo planował wycofanie Stanów Zjednoczonych z organizacji, gdy tylko spodziewał się swojej drugiej kadencji.

Chociaż rząd Bidena jest zaangażowany w zachowanie wieloletnich sojuszy Ameryki, w wielu kręgach europejskich istnieją poważne wątpliwości, jak silne może być to zaangażowanie. Administracja Rok obrotowy 2022 sugeruje cięcia Europejska inicjatywa odstraszaniapodkreślając jednocześnie odstraszanie Chin jako najwyższy priorytet bezpieczeństwa narodowego. Żadne z tych wydarzeń nie uspokaja państw graniczących z Rosją. Deklaracje, które wyłaniały się ze spotkań członków Trójkąta Lubelskiego, są więc kry de coeur stałego aktywnego poparcia Ameryki. Mam nadzieję, że Waszyngton słucha.

Dov S. Zakheim jest starszym doradcą w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych i wiceprezes ds. Instytut Badawczy Polityki Zagranicznej. W latach 2001-2004 był sekretarzem stanu w MON i dyrektorem finansowym MON, aw latach 1985-1987 zastępcą sekretarza stanu w MON.

READ  Polski port Gdynia bada zużycie wodoru

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.