Connect with us

Świat

Erupcja islandzkiego wulkanu powoduje ewakuację Błękitnej Laguny

Published

on

Erupcja islandzkiego wulkanu powoduje ewakuację Błękitnej Laguny

Halldora Kolbeinsa/AFP/Getty Images

Panoramę Reykjaviku widać na tle pomarańczowego nieba utworzonego przez stopioną lawę wypływającą ze szczeliny na półwyspie Reykjanes, na północ od ewakuowanego miasta Grindavik w zachodniej Islandii, 16 marca 2024 r.CNN

Islandia jest znana na całym świecie Błękitna Laguna i pobliskie miasto Grindavik ewakuowano w sobotę po erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes – poinformował islandzki nadawca publiczny RÚV.

Wydawało się, że lawa szybko płynie w kierunku północy miasta Grindavík, podobnie jak podczas erupcji z 8 lutego – stwierdził RÚV, powołując się na Islandzkie Biuro Meteorologiczne. RUV poinformował później, że lawa płynęła również w kierunku drogi Grindavíkurvegur – głównej drogi prowadzącej do Grindavík.

„Przepaść ma około trzech kilometrów długości [about 1.9 miles]i biegnie ze Stóra-Skógfell w kierunku Hagafell” – napisano.

Główny międzynarodowy port lotniczy Islandii, port lotniczy Keflavik i inne regionalne lotniska pozostają w pełni operacyjne, dodał RUV. Oczekuje się jednak, że w niedzielę w mieście w pobliżu lotniska wykryje się gaz wulkaniczny – podało RUV.

Marco di Marco/AP

Widzowie obserwują kłęby dymu powstałe z aktywności wulkanicznej między Hagafell a Stóra-Skógfell na Islandii, 16 marca 2024 r.

Obecna erupcja jest najsilniejsza w niedawnej sekwencji aktywności sejsmicznej, powiedział geofizyk Magnús Tumi Guðmundsson RUV po powrocie z lotu helikopterem nad tym miejscem.

Guðmundsson powiedział, że szczelina, która jest obecnie bardzo aktywna, rozciąga się od północnej strony Hagafell aż do Stóra-Skógfell. Szerokość oszacował na około 3,5 kilometra.

„Na podstawie prędkości strumienia lawy” Guðmundsson oszacował, że „nie minie dużo czasu, zanim przepłynie ona przez drogę Grindavíkurvegur”.

Geofizyk Páll Einarsson powiedział RÚV, że trzęsienia ziemi w Grindavík wyraźnie przebiegają według tego samego schematu, co od października, z powtarzającymi się wypływami magmy czasami docierającymi do powierzchni. Poprzednie epidemie „były silne, trwały tylko przez krótki czas, ale były potężne, dopóki trwały” – dodał Einarsson.

READ  Wiceminister spraw zagranicznych Chin składa wizytę w Korei Północnej w ramach najnowszej dyplomacji między obydwoma krajami

Halldora Kolbeinsa/AFP/Getty Images

Ludzie na obrzeżach Reykjaviku fotografują pomarańczowe niebo, gdy stopiona lawa wypływa ze szczeliny na półwyspie Reykjanes, na północ od ewakuowanego miasta Grindavik w zachodniej Islandii, 16 marca.

Niecałą godzinę jazdy od stolicy Islandii i największego miasta, Reykjaviku, Błękitna Laguna jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w kraju.

Miejsce to jest częścią półwyspu Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii – grubego palca lądu skierowanego na zachód od Reykjaviku do północnego Atlantyku. Oprócz Błękitnej Laguny na półwyspie znajduje się także główne lotnisko Islandii, Keflavik International.

Islandia to jeden z najbardziej aktywnych regionów wulkanicznych na Ziemi. Zamiast centralnego wulkanu na półwyspie Reykjanes dominuje dolina ryftowa z polami lawy i stożkami.

Marco di Marco/AP

Chmury dymu z aktywności wulkanicznej między Hagafell a Stóra-Skógfell na Islandii, 16 marca 2024 r.

Lagunę ewakuowano wcześniej Marsz z powodu aktywności sejsmicznej. Nadszedł ten czas w listopadzie zamknięte przez tydzień po 1400 trzęsieniach ziemi zmierzono w ciągu 24 godzin.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *