Connect with us

Nauka

Egipska mumia była kobietą w ciąży, a nie męskim księdzem

Published

on

Polscy badacze badający egipską mumię w Warszawie, uważaną za męskiego księdza, byli zaskoczeni, gdy zdjęcia rentgenowskie i testy komputerowe wykazały, że mumia pochodzi od kobiety w siódmym miesiącu ciąży

WARSZAWA, Polska – Polscy badacze badający starożytną egipską mumię, która, jak mieli nadzieję, była księdzem, byli zaskoczeni, gdy prześwietlenia i testy komputerowe wykazały, że jest to mumia kobiety w siódmym miesiącu ciąży.

Naukowcy podali w czwartek, że jest to pierwszy znany na świecie przypadek dobrze zachowanej starożytnej mumii kobiety w ciąży.

Mumia przybyła do Warszawy w 1826 r., A na trumnie widniał napis z imieniem księdza. Żadne dotychczasowe badanie nie obaliło przekonania, że ​​był mężczyzną.

„Naszym pierwszym zaskoczeniem było to, że nie ma penisa, tylko piersi i długie włosy, a potem dowiadujemy się, że jest w ciąży” – powiedziała Associated Press Marzena Ozarek-Szilke, antropolog i archeolog. „Kiedy zobaczyliśmy małą stopę, a następnie małą rączkę (płodu), byliśmy bardzo zszokowani”,

Oszacowali, że kobieta ma od 20 do 30 lat i powiedzieli, że rozmiar czaszki dziecka sugeruje, że jest w 26 do 28 tygodniu ciąży.

Jego odkrycia z Warsaw Mummy Project z lat testowania tej i innych mumii w Muzeum Narodowym w Warszawie zostały opublikowane w tym tygodniu w Journal of Archaeological Science.

„To jest jak dotąd nasze najważniejsze i najbardziej znaczące odkrycie, a to zupełna niespodzianka” – powiedział AP członek zespołu Wojciech Ejsmond z Polskiej Akademii Nauk. „Otwiera możliwości uczenia się o ciąży i leczeniu powikłań w starożytności”.

READ  Meteor „jasny jak księżyc w pełni” uchwycony kamerą w Japonii

Naukowcy twierdzą, że doskonała jakość balsamowania sugeruje, że można je było przeprowadzić na długo przed pierwszym wiekiem pne, tak jak jest obecnie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *