Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Dziesiątki górników zaginęły po silnym trzęsieniu ziemi – DW – 11 lipca 2024 r

Published

on

Dziesiątki górników zaginęły po silnym trzęsieniu ziemi – DW – 11 lipca 2024 r

A Polska firma górnicza W czwartek podano, że co najmniej dziesięciu górników zostało rannych, a ratownicy szukali kilkudziesięciu kolejnych.

Około 68 górników przebywało w dotkniętym obszarze podziemi, gdy około 8 rano czasu lokalnego zarejestrowano nieznane trzęsienie ziemi.

Co wiemy do tej pory

Według nadawcy Polsat, rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej Aleksandra Wysocka-Siembiga powiedziała, że ​​trzęsienie ziemi miało miejsce na głębokości około 1200 metrów.

„Część z tych osób jest już wydobywana na powierzchnię, część została już wydobyta, a do części ratownicy jeszcze nie dotarli” – powiedziała Wysocka-Siembiga.

„Jest ich 53 [miners still] Pod ziemią. Niepokojącą informacją, jaką możemy przekazać, jest to, że w tej chwili nie mamy kontaktu z dwoma pracownikami” – powiedziała.

Służby poinformowały, że na powierzchnię wydobyto 15 osób, niektóre trafiły do ​​szpitala. W akcji brały udział także helikoptery ratownicze.

Telewizja TVT zamieściła na Twitterze materiał filmowy spoza kopalni, przedstawiający pojazdy uprzywilejowane i helikopter ratowniczy.

Sierżant policji Małgorzata Koniarska powiedziała, że ​​funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o wypadku w kopalni Rydułtowy, około 50 kilometrów na południowy zachód od Katowic na południu.

„Zbiera się tam bardzo duża liczba osób, ponieważ rodziny dowiedziały się o trzęsieniu ziemi” – powiedziała Koniarska. „Naszym zadaniem jest zapewnienie służbom ratowniczym możliwości dotarcia na miejsce trzęsienia bez przeszkód” – dodała.

Co stało za trzęsieniem?

Przyczyna trzęsienia była początkowo niejasna. Zbigniew Rawicki, urzędnik Państwowej Agencji Górnictwa, powiedział, że epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w pobliżu miejsca, w którym trwały wstępne wykopaliska.

Stwierdził jednak, że „na tej zmianie nie prowadzono żadnych wierceń” i wyjaśnił, że trzęsienie miało miejsce podczas zmiany konserwacyjnej i naprawczej.

Europejskie-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne podało, że trzęsienie miało siłę 3,1.

READ  Polscy fani gołębi spoglądają w górę w kolejności dziobania

Dwóch górników zginęło w oddzielnych wypadkach w KWK Rydultowy w 2019 i 2020 roku. Kopalnia Rydułtowa została otwarta w 1792 roku i zatrudnia obecnie około 2000 górników. Niektórzy z nich PolskaKopalnie węgla są zagrożone Wybuchy metanu.

RC/SMS (AP, Reuters)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *