Connect with us

Świat

Dylemat związany z rurociągiem Rosja przez Bidena właśnie się pogorszył – i zawdzięcza go Tedowi Cruzowi

Published

on

„Czas ucieka, aby coś zrobić, zanim rurociąg zostanie ukończony” – powiedziała w czwartek senator Jeanne Shaheen (DN.H.), członkini Komisji Spraw Zagranicznych i Sił Zbrojnych. „I myślę, że musimy działać bardzo szybko”.

Kampania presji nasiliła się w piątek, kiedy senator Ted Cruz (R-Teksas) odmówił prezydentowi Joe Bidenowi ostatecznego potwierdzenia kandydata na dyrektora CIA Williama Burnsa i opóźnił szybkie głosowanie w celu wywarcia nacisku na administrację Bidena, aby nałożyła dodatkowe sankcje.

„Uwolnię się, gdy administrator Biden wypełni swój prawny obowiązek zgłaszania i nakładania sankcji na statki i firmy, które budują rurociąg Putina” – powiedział Cruz napisał na Twitterze Piątek.

Dynamika na wzgórzu postawiła Biały Dom w więzi dyplomatycznej. Nadrzędnym celem nowego rządu jest pokazanie zjednoczonego frontu z Niemcami i resztą Europy przeciwko rosyjskiej agresji. Niemcy są jednak podekscytowani ukończeniem rurociągu, który byłby tańszą alternatywą dla gazu ziemnego, co oznacza, że ​​Stany Zjednoczone mogą zdenerwować kluczowego sojusznika, jeśli będą kontynuować sankcje, o które apeluje Kongres.

„Zależy nam, aby przywrócić nasze stosunki z Niemcami po czterech latach nadużyć ze strony poprzedniego rządu” – powiedział wysoki rangą urzędnik administracyjny. „Ale Kongres się nie rusza. Jesteśmy między młotem a kowadłem. “

„Zły biznes dla Europy”

Sam Biden publicznie określił rurociąg jako „zły biznes dla Europy”, a pakiet sankcji dla projektu nadal przechodzi przez proces międzyagencyjny, nawet jeśli nie jest tak szybki, jak chcą tego niektórzy prawodawcy. Zatrzymanie Nord Stream 2 od dawna było bezstronnym priorytetem. Członkowie Kongresu argumentowali, że ukończenie rurociągu wzmocni pozycję prezydenta Rosji Władimira Putina kosztem Ukrainy i innych sojuszników USA.

W ostatnich dniach administracja Trumpa planowała sankcjonować niemieckie firmy za ich rolę w projekcie, powiedzieli byli urzędnicy. Wśród tych firm znalazł się niemiecki prezes Nord Stream, Matthias Warnig i niemiecki statek Krebs Geo. Ale ostatecznie nigdy tego nie zrobili, tylko ukarali rosyjski statek do układania rur Fortuna i jego właściciela KVT-RUS.

READ  Rosja. Żołnierz zaatakował ludzi w jednostce wojskowej Woroneża i zginęły trzy osoby

Departament Stanu potwierdził te określenia w raporcie dla Kongresu w zeszłym miesiącu, ale nie poszedł dalej – rozgniewał zarówno demokratycznych, jak i republikańskich ustawodawców, że administracja jest prawnie zobowiązana do zidentyfikowania i zidentyfikowania wszystkich zaangażowanych w budowę rurociągu, na który nałożono sankcje, w tym co najmniej siedem osób. Rosyjskie statki.

Shaheen i Cruz Współautor przepis w corocznej ustawie o obronie nakładający sankcje na osoby zaangażowane w budowę rurociągu. Shaheen dołączył również do senatora Idaho Jima Rischa, czołowego republikanina w Komisji Spraw Zagranicznych. po naciśnięciu Biden w zeszłym miesiącu, aby w pełni wdrożyć ten przepis.

Departament Stanu poinformował w zeszłym tygodniu personel Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych o stanowisku administracji w sprawie Nord Stream 2 i zrobi to ponownie w przyszłym tygodniu – poinformował asystent Senatu. Ale personel powiedział, że podczas odprawy nie dowiedział się niczego nowego, a sami senatorowie powiedzieli, że są w większości nieaktualni.

Nie polubisz Niemców, kiedy są źli

Kilku obecnych i byłych urzędników stwierdziło, że głównym problemem jest zatrzymanie rurociągu bez wpływania na stosunki z Niemcami. Minister spraw zagranicznych Antony Blinken stara się odbudować stosunki Waszyngtonu z Berlinem po czterech latach zaniedbań i pogardy ze strony administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa. Relacje pogorszyły się tak bardzo pod rządami Trumpa, że ​​kanclerz Angela Merkel powiedziała w 2018 roku, że Europa nie może już liczyć na Stany Zjednoczone i „musi wziąć swój los w swoje ręce”.

Szefowa Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Europie Amanda Sloat również ostrzegła wewnętrznie, aby nie spieszyć się z nałożeniem dodatkowych sankcji na Nord Stream, ponieważ rząd pracuje nad przywróceniem stosunków USA z Niemcami.

Były urzędnik ds. Bezpieczeństwa narodowego w pobliżu Białego Domu zwrócił uwagę na ogólną opinię: „Wiele osób w administracji uważa, że ​​Niemcy byli potwornie maltretowani i chcą, aby ten związek stanął na nogi”.

READ  Aleksiej Nawalny powinien pozostać w areszcie przed rozprawą w przyszłym miesiącu - orzekł rosyjski sąd

Wysoki urzędnik administracji zauważył jednak, że krytycy powinni się zastanawiać, dlaczego administracja Trumpa nie zrobiła nic więcej podczas swojej czteroletniej kadencji, aby zatrzymać rurociąg.

„Rurociąg jest ukończony w 95%, a administracja Trumpa nic z tym nie zrobiła, kiedy miała okazję” – powiedział urzędnik. „Teraz byli urzędnicy, którzy pozwalają na to na swojej warcie, w jakiś sposób twierdzą, że to nasza wina. Ci sami byli urzędnicy rozpowszechniają teorie spiskowe poprzez tajne debaty. Jedyna dyskusja, jaką rząd Bidena przeprowadził z Niemcami na temat Nord Stream 2, to jasne przedstawienie naszego sprzeciwu. “

Pod koniec stycznia federalna minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedziała po rozmowie z Blinkenem, że jej stanowisko pozostało niezmienione. Ale powiedział, że stosunki z USA wydawały się już poprawiać. „Muszę przyzwyczaić się do tego, że rozmawiam przez telefon z moim amerykańskim kolegą i zgadzamy się w prawie każdym punkcie” – powiedział powiedział Reuters. „W przeszłości tak nie było”.

Senator Chris Murphy (D-Conn.) Powiedział, że chociaż „popiera” wysiłki w zakresie sankcji, „czuje się bardzo nieswojo, gdy Stany Zjednoczone i Europa rozchodzą się”.

„Myślę, że zdolność USA i Europy do współpracy w zakresie polityki wobec Chin jest ważniejsza niż nasza polityka wobec Nord Stream 2” – powiedział Murphy, starszy członek komisji stosunków zagranicznych. „Musimy więc znaleźć sposób, aby wrócić na tę samą stronę z Europą i mam nadzieję, że administracja Bidena będzie mogła mieć bardziej funkcjonalne stosunki z Europą w kwestiach energetycznych niż Trump”.

Graj w ręce Rosji

Jednak inni obecni i byli urzędnicy twierdzą, że ryzyko ukończenia rurociągu i wpływ, jaki Rosja może mieć na Europę i NATO, znacznie przewyższa konsekwencje krótkotrwałej złości w Berlinie. I twierdzą, że jeśli Niemcy są gotowe do kontynuowania tego projektu, mimo że Rosja będzie kontynuować agresję na wschodniej Ukrainie, niewiele jest dowodów na to, że Niemcy dotrzymają zobowiązania do utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę nawet po ukończeniu rurociągu.

READ  Rząd Stanów Zjednoczonych jest w stanie wyprowadzić intruzów z Białego Domu

Nord Stream 2 pozwoliłby Rosji ominąć Ukrainę w celu transportu rosyjskiego gazu do UE przez Morze Bałtyckie. Jego budowa pochłonęłaby kluczowe dochody z Kijowa – o co zdaniem ukraińskich urzędników.

„Główną motywacją dla Rosji jest po prostu ukaranie Ukrainy” – powiedział ukraiński wiceminister gospodarki, handlu i rolnictwa Taras Kachka. powiedział POLITICO W zeszłym miesiącu. „Ukraina zdecydowanie sprzeciwia się budowie Nord Stream 2 i postrzega ją jako kolejną rosyjską próbę wykorzystania energii jako narzędzia nacisku politycznego i szantażu”.

Rząd Bidena nałożył nowe sankcje na rosyjskich urzędników na początku tego tygodnia w odpowiedzi na otrucie i zatrzymanie przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego i oczekuje, że w nadchodzących tygodniach zostaną nałożone na całym świecie dalsze sankcje za złośliwe działania Rosji. Do tej pory Biden odmawiał jednak dalszego nakładania nowych sankcji na firmy zaangażowane w budowę Nord Stream. Obecni i byli urzędnicy twierdzą, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów powstrzymania złego zachowania Putina.

„Udział w sercu Nord Stream 2 mógłby i wyczerpałby miliardy kasy Putina” – powiedział Ryan Tully, który był starszym dyrektorem ds. Europejskich i rosyjskich w Trump NSC.

Senator John Barrasso (R-Wyo.) Przewodził grupie 40 republikańskich senatorów w liście do Bidena w środę, w którym wyraził „głębokie zaniepokojenie odmową rządu na nałożenie sankcji na firmy działające na północy.” W grę wchodzą rurociąg Stream II.

Risch powiedział, że rozmawiał w czwartek z urzędnikiem Departamentu Stanu na temat Nord Stream 2, ale uciekł z tego rozczarowany.

„Nie chcę iść dalej”, powiedział do POLITICO. Rzecznik Rischa powiedział później: „Nie było żadnych nowych informacji na temat [Nord Stream 2] na wezwanie. “

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *