Connect with us

technologia

Dwa wydziały z Weinberg College wybrane do Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego

Published

on

Dwa wydziały z Weinberg College wybrane do Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego

Dwóch wykładowców Northwestern University — chemik Tobin J. Marks i poeta Natasha Trethewey — zostało wybranych na członków Amerykańskie Towarzystwo Filozoficzne w uznaniu wybitnych osiągnięć w swoich dziedzinach.

Marks jest rozpoznawany na zajęciach z matematyki i nauk ścisłych, a Trethewey na zajęciach ze sztuki, zawodów i przywództwa w sprawach publicznych i prywatnych. Należysz 29 członków-rezydentów i 8 członków międzynarodowych zostało wybranych w tym roku do szanowanego społeczeństwa.

Marks jest profesorem chemii katalitycznej Vladimira N. Ipatieffa w Weinberg College of Arts and Sciences. Jest również profesorem inżynierii materiałowej oraz profesorem inżynierii chemicznej i bioinżynierii na McCormick School of Engineering.

Trethewey jest profesorem języka angielskiego Board of Trustees w Weinberg College.

Założone przez Benjamina Franklina Amerykańskie Towarzystwo Filozoficzne dąży do „promowania użytecznej wiedzy” poprzez selekcję uczonych, naukowców i profesjonalistów, którzy robią wielkie postępy w swoich dziedzinach. Towarzystwo liczy 1012 żyjących członków i od 1743 roku wybrało tylko 5783 członków.

Tobin Marks

Tobin Marks jest światowym liderem w dziedzinie chemii metaloorganicznej, katalizy chemicznej, materiałoznawstwa, elektroniki organicznej, fotowoltaiki i nanotechnologii. Opracował procesy dla wielu rodzajów nadających się do recyklingu, przyjaznych dla środowiska tworzyw sztucznych, wydajnych organicznych wyświetlaczy i obwodów tranzystorowych, organicznych ogniw słonecznych i farmaceutycznych bloków konstrukcyjnych.

Marks zaprojektował kokatalizator, który doprowadził do standardowego procesu produkcji czystszych, bardziej przyjaznych dla środowiska i bardziej wszechstronnych poliolefin, w tym polietylenu i polipropylenu, na dużą skalę przemysłową. Opracował również procesy katalityczne do recyklingu tych poliolefin. Marks jest pionierem w dziedzinie zaawansowanych fotowoltaicznych ogniw słonecznych wykonanych z elastycznych, wydajnych i niedrogich materiałów organicznych oraz nowych materiałów do czujników i modulatorów światła, które umożliwiają szybką transmisję i przetwarzanie danych optycznych. Do innych jego osiągnięć należą drukowane wysokowydajne tranzystory i diody elektroluminescencyjne na bazie materiałów organicznych (OLED).

Marks otrzymał w swojej karierze wiele krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień. Należą do nich Nagroda Harveya w dziedzinie Nauki i Technologii, Nagroda Księcia Asturii w dziedzinie Zaawansowanych Materiałów, Nagroda Dreyfusa w dziedzinie Nauk Chemicznych, Medal Priestleya Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Narodowy Medal Nauki USA. Jest członkiem Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk, Amerykańskiej Narodowej Akademii Inżynierii, Leopoldina (Niemieckiej Narodowej Akademii Nauk), Lincei (Włoskiej Narodowej Akademii Nauk) oraz Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk Wynalazcy Akademii Nauk Jest zagranicznym członkiem Europejskiej Akademii Nauk.

Marks jest autorem ponad 1686 artykułów w czasopismach branżowych i zredagował sześć książek. Posiada 278 patentów w USA i jest założycielem trzech firm typu start-up, Polyera Inc., Flexterra Inc. i Penguin Chemicals Inc. Ponadto Marks nadzorował ponad 200 absolwentów. Studenci studiów licencjackich i prawie tyle samo doktorów i naukowców wizytujących, z których ponad 150 zajmuje obecnie stałe stanowiska akademickie na całym świecie.

Natasza Trethewey

Zdobywca nagrody Pulitzera Natasza Trethewey służył przez dwie kadencje jako 19. Poeta Laureat Stanów Zjednoczonych. Jest autorką pięciu tomów poetyckich, w tym Native Guard, za który otrzymała nagrodę Pulitzera w 2007 roku oraz jej najnowszej retrospektywy Monument: Poems New and Selected (2018), laureatki Rebekah Johnson Bobbitt Prize in Poetry 2020 za całokształt twórczości z Biblioteki Kongresu.

Natasza Tretheway
Prawa autorskie: Jill Norton

Trzynasty Bibliotekarz Kongresu James H. Billington napisał o swojej pracy: „Jej poezja zagłębia się w historię — osobiście lub zbiorowo, od dzieciństwa lub sto lat temu — aby zbadać ludzkie zmagania, z którymi wszyscy się spotykamy. Wspomnienie Trethewey, Memorial Drive: A Daughter’s Memoir, po opublikowaniu w 2020 roku, natychmiast stał się bestsellerem New York Times, jest też autorką literatury faktu, Beyond Katrina: A Meditation on the Mississippi Gulf Coast (2010). . Jej prace zostały przetłumaczone na kilka języków, w tym włoski, francuski, hiszpański, polski i chiński.

READ  Call of Duty: Xbox Game Pass udostępnia nową grę już pierwszego dnia

Trethewey został wybrany na kanclerza Akademii Poetów Amerykańskich w 2019 roku. Ostatnie wyróżnienia obejmują nagrodę Heinza w dziedzinie sztuki i nauk humanistycznych 2017 oraz nagrodę Harold Washington Literary Award 2022. W 2016 roku otrzymała stypendium Akademii Poetów Amerykańskich. W oświadczeniu sędziego Marilyn Nelson napisała: „Szerokość jej zainteresowań i umiejętność posługiwania się formą zaowocowały dziełem klasyki, które jest zarówno eleganckie, jak i potrzebne”.

Trethewey jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk oraz Amerykańskiej Akademii Sztuk i Literatury. Stypendystka m.in. Guggenheim Foundation, Rockefeller Foundation i National Endowment for the Arts, a obecnie jest poetą-rezydentem Williama B. Harta w American Academy w Rzymie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *