Connect with us

Nauka

Duże inwestycje w branży zaawansowanych technologii w NRD | Biznes | Wiadomości z ekonomii i finansów z niemieckiej perspektywy | DW

Published

on

Z okna na drugim piętrze ratusza burmistrz Fred Mahro spogląda na tereny zielone w centrum Guben. Miasto wschodnioniemieckie, położone około 100 kilometrów (62 mil) na południowy wschód od Berlina i blisko granicy z Polską, nie trafia na pierwsze strony gazet.

Ale teraz, mówi Mahro, Guben reprezentuje rosnącą zdolność Brandenburgii do przyciągania kluczowych krajowych i zagranicznych inwestycji w branże przyszłościowe.

Niemiecko-kanadyjska firma Rock Tech Lithium planuje zbudować w Guben pierwszy w Europie konwerter litu, który byłby kluczowym elementem elektrycznego napędu mobilności w regionie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, firma będzie produkować 24 000 ton metrycznych wodorotlenku litu rocznie – kluczowego składnika baterii i wystarczającego do zasilenia pół miliona pojazdów elektrycznych bateriami litowo-jonowymi.

Rock Tech Lithium ma duże plany związane z placem budowy w Guben – budowa ma się rozpocząć jesienią

Całkowita zmiana skupienia

Podobnie jak większość obszarów byłych komunistycznych Niemiec Wschodnich, Guben musiało się niemal całkowicie zmienić po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. W tym czasie większość dawnych gałęzi przemysłu rozpadła się, a populacja miasta skurczyła się o połowę. Proces restrukturyzacji nigdy się nie zatrzymał, a kiedy niemieccy ustawodawcy zdecydowali w 2020 roku na całkowite wycofanie węgla, obszar wydobycia węgla brunatnego wokół Guben po raz kolejny znalazł się w szoku.

„Kiedy debata na temat możliwości zbytu dla naszego węgla brunatnego w regionie rozpoczęła się tutaj około pięć lat temu, spotkaliśmy się w ratuszu i dyskutowaliśmy, co byłoby potrzebne do stworzenia alternatywnych miejsc pracy” – powiedział Fred Mahro DW. „Stało się jasne, że musimy przyciągnąć nowe firmy i że będą potrzebować odpowiednich lokalizacji – więc nie marnowaliśmy czasu i otrzymaliśmy pozwolenie od władz na budowę nowych fabryk w naszym ogromnym parku przemysłowym”.

Rock Tech Lithium inwestuje około 470 milionów euro (473 miliony dolarów) w swoją przyszłą lokalizację w Guben. Docenił fakt, że bazy były już przygotowane. Firma nie miała wątpliwości, że chce mieć europejską lokalizację dla swojego konwertera, ponieważ kontynent jest liderem w elektromobilności i dąży do zwiększenia samowystarczalności w krytycznych branżach. Jest to szczególnie prawdziwe teraz, gdy Unia Europejska jest na dobrej drodze do wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi i dostawczych samochodów osobowych od 2035 roku. lat.

READ  Smurfit Kappa otrzymuje 13 nagród WorldStar za zrównoważone opakowania — obejmujące farby drukarskie, powłoki i branże pokrewne

„Poszukiwaliśmy w całej Europie odpowiedniego miejsca produkcji, ale ostatecznie za priorytet uznaliśmy Guben, ponieważ koncentrujemy się nie tylko na produkcji wodorotlenku litu, ale także na zrównoważonym rozwoju” – powiedział DW Markus Brügmann, dyrektor generalny Rock Tech Lithium. „Guben został już opracowany jako teren przemysłowy i ma połączenie kolejowe, które pozwoli nam uniknąć transportu ciężarówek”.

Markus Brugmann, dyrektor generalny Rock Tech Lithium

Markus Brügmann, dyrektor generalny Rock Tech Lithium, mówi, że wybór Guben był decyzją strategiczną

Brakujące ogniwo w łańcuchu wartości

Dyrektor naczelny dodał, że lokalizacja we wschodnioniemieckiej Brandenburgii stała się niemal obowiązkowa, biorąc pod uwagę ostatnią działalność przemysłową w okolicach Berlina.

„Spójrz tylko na to, co dzieje się w Brandenburgii pod względem wartości elektrycznej akumulatorów i łańcucha dostaw. Po prostu zamykamy lukę”, wyjaśnił Brügmann. „Masz tutaj wszystko, od produkcji samochodów elektrycznych po produkcję baterii, ale nadal nie masz produkcji wodorotlenku litu, w tym miejscu wchodzimy. Tak więc strategicznie jesteśmy we właściwym miejscu w Guben z potencjalnymi klientami na całym świecie. Blisko.”

W związku z trwającymi negocjacjami w sprawie inwestycji w Guben, Rock Tech Lithium nie chce ujawniać, kim mogą być jej przyszli klienci. Dość powiedzieć, że Brandenburgia jest również domem dla Tesli Gigafactory i dużej fabryki BASF, w której produkowane będą aktywne materiały katodowe, które są również potrzebne do akumulatorów litowo-jonowych.

Brügmann twierdzi, że do 2030 r. około połowa materiałów, które będą wykorzystywane przez Rock Tech Lithium w Guben, będzie pochodzić z akumulatorów pochodzących z recyklingu.

„Nie ma wątpliwości, że duże przejście na elektromobilność pomogło w ostatnich działaniach inwestycyjnych we wschodnich Niemczech” – powiedział DW Claus Doll, kierownik projektu w Instytucie Badań i Innowacji Systemowych im. Fraunhofera (Fraunhofer ISI). „Gdyby Niemcy nadal forsowały technologię silników spalinowych, byłoby im znacznie trudniej zapewnić sobie większy kawałek tortu, ale teraz tradycyjne konstrukcje są demontowane, ponieważ pojawiają się nowe technologie, które wcześniej nie istniały”.

Przestrzeń jest niezbędna

To, co pomogło władzom we wschodnich Niemczech, to fakt, że głównie wiejskie i mniej zaludnione landy, takie jak Brandenburgia i Saksonia-Anhalt, oferują lepsze możliwości inwestycyjne od podstaw niż tradycyjne centralne regiony przemysłowe w zachodnich i południowo-zachodnich Niemczech.

„Wielką zaletą wschodnich Niemiec jest to, że nie brakuje miejsca na duże projekty – miejsca, które znacznie trudniej znaleźć w zachodnich Niemczech” – powiedział Doll. „I istnieje duże zainteresowanie nowymi technologiami i ogólnie branżą. Tamtejsze społeczności oferują również wiele zachęt do przyciągania firm i projektów, które często są realizowane szybciej na wschodzie ze względu na mniejszą biurokrację i bardziej praktyczne podejście ”.

Dostępność dużej przestrzeni dla nowych projektów okazała się dużym plusem, czy to dla ogromnej fabryki samochodów elektrycznych Tesli w Grünheide w Brandenburgii, czy dla planu producenta chipów Intela dotyczącego budowy wielu fabryk półprzewodników za 17 miliardów euro w Magdeburgu, Saksonia-Anhalt.

„Przestrzeń może nie być odpowiednia dla każdego projektu, ale z pewnością dotyczy dużych, takich jak inwestycje Tesli i Intela, gdzie mówimy o co najmniej 100 hektarach” – zgodził się Robert Hermann, co-CEO niemieckiej agencji Trade & Invest. „A te duże dostępne obszary są zdecydowanie łatwiejsze do znalezienia we wschodnich Niemczech” – powiedział DW.

Wschodnioniemieckie lokalizacje inwestycyjne

R&D: Wiele do aktualizacji

Duża część całkowitych inwestycji we wschodnich Niemczech została przeznaczona na produkcję, a nie na innowacje lub badania i rozwój (B+R), gdzie można znaleźć lepiej płatne miejsca pracy.

„Badania i rozwój mają miejsce głównie w tradycyjnych zachodnich ośrodkach niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego” – powiedział Claus Doll z Fraunhofer ISI. „Ale jest nadzieja, że ​​nowe zakłady produkcyjne we wschodnich Niemczech będą stopniowo przyciągać więcej grup badawczych. Potrzebujemy lepszej technologii magazynowania energii odnawialnej, a wiele badań w tym zakresie jest już w toku we wschodnich Niemczech”.

Germany Trade & Invest, odpowiedzialny za marketing Niemiec jako miejsca prowadzenia działalności i przyciąganie firm, zgadza się, że przejście na więcej badań i rozwoju we wschodnich Niemczech już trwa.

„Duże projekty inwestycyjne firm takich jak CATL [China’s biggest producer of lithium-ion batteries] w Turyngii, Rock Tech Lithium w Brandenburgii czy Intel w Saksonii-Anhalt, wszystkie z nich we wschodnich Niemczech, bez wątpienia przyczynią się do przyciągnięcia większej liczby badań i rozwoju oraz innowacji w regionie”, przekonywał Robert Hermann z GTAI. badania nad komórkami odbędą się w Brandenburgii i Berlinie.”

READ  Demonstracja kryształów czasoprzestrzeni wyzwalanych w temperaturze pokojowej

Czy pojawiający się dylemat energetyczny to zabójcza radość?

Bez względu na to, która firma założy sklep we wschodnich Niemczech, do produkcji będzie potrzebować stałych dostaw energii.

„Odnawialne źródła energii pokrywają około 95% zapotrzebowania na energię elektryczną we wschodnich Niemczech, a to ma kluczowe znaczenie dla wielu inwestorów” – powiedział Hermann. „Często wpływa to na decyzję o tym, gdzie zainwestować swoje pieniądze, ponieważ chcą produkować w sposób zrównoważony i sygnalizować ten zrównoważony rozwój swoim klientom”.

Chociaż większość energii elektrycznej we wschodnich Niemczech pochodzi ze źródeł odnawialnych, czasami może być zawodna. Wiele branż potrzebuje dodatkowych źródeł energii, takich jak ropa czy gaz, do obsługi swoich obiektów.

Wojna Rosji na Ukrainie i późniejsze zachodnie sankcje zmieniły wszystko, dostawy z Rosji nie są już gwarantowane, a niemieckie rodziny i firmy szykują się na kryzys energetyczny w miesiącach zimowych.

To z pewnością duży ból głowy dla burmistrza Guben.

„Inwestorzy mogą się bać nadchodzących problemów energetycznych” – przyznał Fred Mahro. „Pytanie brzmi, kiedy będziemy mogli obejść się prawie całkowicie bez gazu – jest to coś, czego nie mogę sobie teraz wyobrazić dla wielu branż, w tym Guben”.

Dyrektor naczelny Rock Tech Lithium jest przekonany, że można znaleźć rozwiązanie. „Nie uważamy tego za koniec jakiejkolwiek inwestycji” – podkreślił Markus Brügmann.

„Mamy nadzieję, że pojawi się alternatywny gaz ziemny z innych źródeł; mamy również plan wykorzystania wodoru, który mógłby ostatecznie zastąpić gaz ziemny – ale na początku będziemy potrzebować gazu ziemnego, skroplonego gazu ziemnego i jesteśmy pewni zabezpieczenia ilości LNG będziemy potrzebować od 2024 roku, kiedy ma się rozpocząć produkcja”.

Redakcja: Tim Rooks

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.