Connect with us

Gospodarka

Duda na Szczycie Platformy Krymskiej z okazji 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę

Published

on

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej oraz wydarzeniach z okazji 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy 15 lipca odbyły się konsultacje polityczne z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Wasyla Bodnara oraz wiceministra spraw zagranicznych Polski Marcina Przydacza.

Strony omówiły aktualne kwestie współpracy politycznej i wielosektorowej oraz pochwaliły skuteczność strategicznego partnerstwa między Ukrainą a Polską.

Bodnar podziękował prezydentowi Dudzie za chęć udziału w inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej oraz wydarzeniach z okazji 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości.

Strona ukraińska poinformowała polską delegację o sytuacji bezpieczeństwa na czasowo okupowanych terenach Ukrainy i wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej, rosyjskiej blokadzie TCG oraz dialogu w formacie normandzkim.

Strony podkreśliły, że agresywna polityka Rosji stanowi poważne zagrożenie dla sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Bodnar zwrócił uwagę na znaczenie dalszego wsparcia Polski na drodze Ukrainy do członkostwa w UE i NATO oraz poinformował o kompleksowych reformach w ramach integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

Delegacje omówiły dalszą współpracę w ramach polskiego przewodnictwa w OBWE w 2022 r. oraz współpracę w organizacjach międzynarodowych.

Strony pochwaliły wyniki trzeciego spotkania Trójkąta Lubelskiego w Wilnie 6 lipca. W szczególności podkreślili wagę podpisania Mapy Drogowej Współpracy oraz Deklaracji o Dziedzictwie Europejskim i Wspólnych Wartościach, które potwierdzają europejskie perspektywy Ukrainy.

Przydacz zwrócił uwagę na skuteczność zaangażowania partnerów międzynarodowych w organizację Konferencji Reform na Ukrainie (Wilno, 7-8 lipca) i powiedział, że strona polska jest gotowa rozważyć możliwość zorganizowania podobnej konferencji w Polsce.

Wiceministrowie docenili wspólne podejście do współpracy gospodarczej, współpracy transgranicznej, współpracy eksperckiej dotyczącej wspólnej przeszłości historycznej oraz znaczenie współpracy bilateralnej w zwalczaniu skutków pandemii COVID-19.

olej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.