Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Drogocenne małże – jak małże pomagają utrzymać polskie wody w czystości w Europie

Published

on

NA POMPA WODNA znany jako Szorstki hełm (Fat Kathy) to lokalny punkt orientacyjny w Warszawie. Aby się tam dostać, trzeba przejść 300 metrów przez śluzowaty tunel pod Wisłą. Znajdziesz tam osiem muszelek przyczepionych do komputerów. Monitorują wodę pitną w mieście.

Posłuchaj tej historii

Ciesz się większą ilością plików audio i podcastów iOS lub Android.

System jest sprytny. Gdy mięczaki natrafią na metale ciężkie, pestycydy czy inne zanieczyszczenia, zamykają muszle – wyjaśnia Piotr Domek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który od trzech dekad pracuje nad projektem. Aby stworzyć naturalny system wczesnego ostrzegania, pan Domek i jego koledzy zbierają małże z rzek lub zbiorników wodnych i przyczepiają do muszli cewkę i magnes. Komputery rejestrują, czy ich powłoki są otwarte, czy zamknięte, wykrywając zmiany w polu magnetycznym.

„W przypadku ataku terrorystycznego, katastrofy ekologicznej lub jakiegokolwiek innego skażenia wody, małże są zamykane” – mówi Domek. To z kolei automatycznie przerywa dopływ wody. Uważa, że ​​małże ratują życie. „Jeśli zanieczyszczona woda dostanie się prosto do naszych kranów, zostaniemy zatrute” – mówi w filmie krótkometrażowym Fat Kathy, który celebruje bezcenne małże.

Obecnie 50 polskich wodociągów (i jeden w Rosji) wykorzystuje w ten sposób małże. Są wady. Jak to się mówi, małże nie mówią. Dlatego nigdy nie ujawniają, jakiej toksyny używają. Wydaje się również, że są mniej dobrzy w wykrywaniu niebezpiecznych narkotyków. Jednak Piotr Klimaszyk, kierujący zespołem, który opracował system, uważa, że ​​powinien on być używany wszędzie. Jest tani: wystarczy małże i komputery. „Dzięki niemu możesz sprawdzać jakość wody godzina po godzinie, minuta po minucie. Dlaczego więc nie?”

Pan Domek tak bardzo kocha małże, że próbuje powstrzymać ludzi przed ich zjedzeniem. Podstępnie sugeruje, że „mają one negatywny wpływ na [sexual] Potencja „. Julia Pelka, twórczyni filmu” Fat Kathy „, również przestała go pochłaniać. Używamy jej, by” chronić się przed sobą „- mówi.

Ten artykuł ukazał się w części europejskiej wydania drukowanego pod nagłówkiem „Jak małże zwalczają zanieczyszczenia”.

READ  🇵🇱 PRZEGLĄD TRZECIEGO DNIA NA ŻYWO: Okulary przeciwsłoneczne są wyłączone dla RAFAŁ z Polski
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *