Connect with us

Świat

Donald Tusk zdobył w parlamencie wotum zaufania

Published

on

Donald Tusk zdobył w parlamencie wotum zaufania

WARSZAWA, Polska (AP) — Polska nowo wybrany premierDonald Tusk zapowiedział we wtorek, że jego rząd będzie domagał się od Zachodu dalszej pomocy sąsiedniej Ukrainie oraz zapewnił, że Warszawa będzie stabilnym sojusznikiem NATO i liderem w Europie.

Rząd Tuska uzyskał później wotum zaufania w parlamencie większością 248 do 201, ale głosowanie zostało opóźnione, gdy skrajnie prawicowy poseł Grzegorz Braun chwycił gaśnicę i zgasił świece na menorze podczas obchodów Chanuki. Tusk i inni nazwali ten incydent hańbą.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu przed parlamentem Tusk wezwał do jedności podzielonej klasy politycznej w Polsce, mówiąc, że nie stać jej na podziały, podczas gdy Rosja toczy za granicą agresywną wojnę, a konflikt, którego wielu obawia się, może się rozprzestrzenić, jeśli zwycięży Moskwa.

„Zadaniem Polski, zadaniem nowego rządu, ale także zadaniem nas wszystkich jest głośne i zdecydowane żądanie pełnej determinacji całej społeczności zachodniej, aby pomóc Ukrainie w tej wojnie”. jeden” – powiedział Tusk podczas spotkania, w którym uczestniczyli ambasador Ukrainy i byli prezydenci Polski, w tym antykomunistyczny bojownik o wolność Lech Wałęsa.

Tusk wyraził rozpacz, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski musi w dalszym ciągu naciskać na światowych przywódców, aby w dalszym ciągu wspierali walkę Kijowa w wojnie, w której zginęło lub okaleczyło dziesiątki tysięcy Ukraińców. Gdy zaczyna się kolejna zima, sojusznicy stają się zmęczeni. Nawet Fundusze z USA mają wątpliwości.

„Nie mogę już słuchać, jak niektórzy politycy europejscy i z innych krajów zachodnich mówią, że są zmęczeni sytuacją na Ukrainie” – powiedział Tusk. „Mówią prezydentowi Zełenskiemu prosto w twarz, że nie mają już sił, że są wyczerpani”.

Do wyzwań stojących przed Tuskiem należy przywrócenie standardów demokratycznych w Polsce, naleganie na uwolnienie środków unijnych zamrożonych w związku z odstępstwami demokratycznymi jego poprzedników oraz próba zarządzania migracją wywołującą niepokoje polityczne w Europie.

READ  Działania odwetowe między UE a Chinami mogą zagrozić nowym umowom inwestycyjnym

Tusk to przywódca centrowy, który był premierem w latach 2007–2014 szeroka koalicja partyjna która wygrała wybory w październiku i obiecała współpracować pod jego przewodnictwem przywrócenia standardów demokratycznych i poprawy stosunków z sojusznikami.

Przemówienie Tuska nastąpiło dzień po tym, jak parlamentarzyści wybrali go na premiera po odrzuceniu byłego premiera Mateusza Morawieckiego z PiS. Tusk przedstawił także ministrów swojego rządu.

Duda, sojusznik poprzedniego rządu, maksymalnie zwlekał z przekazaniem władzy. Odwiedzał Szwajcarię i nie był obecny na przemówieniu Tuska. W środę rano ma złożyć zaprzysiężenie Tuska i jego gabinetu.

67-letni Tusk zapowiedział przywrócenie stosunków zagranicznych napiętych przez rząd PiS, który toczył nawet waśnie z takimi sojusznikami, jak Niemcy i Ukraina, a także spierał się z UE w sprawie zmian legislacyjnych podważających niezależność Departamentu Prawnego kraju.

W rządzie Tuska zasiada były minister spraw zagranicznych Radek Sikorski, który ponownie wcieli się w tę rolę. Adam Bodnar, a Szanowane prawa człowieka Prawnik i były rzecznik praw obywatelskich, powołany na stanowisko Ministra Sprawiedliwości.

W swoim przemówieniu Tusk podkreślił, że jego kraj na wschodniej flance NATO wywiąże się ze swoich zobowiązań jako zachodni sojusznik.

„Polska jest i pozostanie ważnym, silnym i suwerennym ogniwem w NATO, a Polska będzie lojalnym, stabilnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, pewnym swojej siły i znaczenia” – powiedział Tusk.

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan pogratulował Tuskowi w poście na X, dawniej Twitterze.

Prezydent Joe Biden „nie może się doczekać kontynuowania naszej współpracy jako bliski sojusznik. „Cenimy partnerstwo Polski w tak wielu kwestiach – wsparcia dla Ukrainy, wspólnych wartości demokratycznych, energii – żeby wymienić tylko kilka” – napisał Sullivan.

Tusk powiedział także, że Polska stanie się silniejsza dzięki konstruktywnemu przywództwu w UE, odpierając argument swoich poprzedników, że blok 27 narodów zagraża suwerenności narodowej Polski. Tusk był przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014–2019 i ma silne powiązania w Brukseli, stolicy bloku. W tym tygodniu uda się tam na szczyt UE, co będzie jego pierwszą podróżą zagraniczną w roli premiera.

READ  Czy zbliża się „mini wojna handlowa”? UE odrzuca brytyjskie próby rewizji umowy Brexit

Tusk określił także migrację jako kwestię wymagającą współpracy międzynarodowej, zauważając, że nawet USA mają trudności z samodzielnym zarządzaniem sytuacją na swoich granicach.

„Można naprawdę szanować drugiego człowieka, można szanować inne religie, można szanować inne rasy, a jednocześnie mieć świadomość, jak wielkim zagrożeniem jest to zamieszanie dla Europy i całego świata” – powiedział. „Niebezpieczeństwo niekontrolowanej migracji ludów na skutek konfliktów, wojen, biedy, głodu i zmian klimatycznych jest ogromne”.

W sprawach wewnętrznych Tusk zapowiedział kontynuację popularnej polityki społecznej wprowadzonej przez PiS, obejmującej wypłaty gotówki rodzinom z dziećmi, prowadzenie mądrej polityki fiskalnej oraz ochronę praw kobiet i społeczności LGBTQ+.

Powiedział, że jego administracja położy kres praktyce masowego wyrębu lasów i lasów państwowych, które nazwał „naszym świętym zasobem narodowym, a nie fabryką drewna”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *