Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Domniemany rosyjski szpieg uzyskuje dostęp do danych polskiego wywiadu – EURACTIV.com

Published

on

Domniemany rosyjski szpieg uzyskuje dostęp do danych polskiego wywiadu – EURACTIV.com

Aresztowany wiosną Tomasz L. był członkiem komisji do likwidacji Wywiadu Wojskowego w 2006 roku pod przewodnictwem ówczesnego wiceministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza — jednej z najbardziej wpływowych postaci w kraju według Prawa i Sprawiedliwości Partia — dziennikarze z TVN24 odkryty.

L., który został oskarżony o szpiegostwo, został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji wkrótce po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Gdy Prawo i Sprawiedliwość rządziło Polską w latach 2005-2007, był też członkiem komisji likwidacyjnej wywiadu wojskowego Wojskowych Służb Informacyjnych i miał mieć dostęp do wszystkich ich danych.

WSI zostały rozwiązane w wyniku reform zachodzących w kraju i porozumień koalicyjnych ówczesnego rządu. Organizację zastąpiły dwie odrębne agencje wywiadu wojskowego i kontrwywiadu.

Według polskich służb Tomasz L. w marcu 2022 r. skopiował cenne operacyjnie dane i przesłał je wywiadowi Federacji Rosyjskiej. Mężczyzna miał dostęp do zbiorów Archiwum Stanu Cywilnego oraz zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

autor TVN24 Z raportu Piotra Świerczka wynikało, że w ręce szpiega mogły dostać się dokumenty o wyjątkowym znaczeniu, przeznaczone wyłącznie dla oczu polskich oficerów.

Nie wiadomo jednak, czy L. był już szpiegiem w 2006 roku. „Tomasz L. miał dostęp do wszystkiego, co wywiad wojskowy zgromadził w swoich zasobach” – powiedział Świerczek.

Jak Onet.pl Jak się okazało, Tomasz L. został zatrzymany przez policję za spotkanie z jednym z rosyjskich dyplomatów, który najprawdopodobniej był obserwowany przez polskie służby kontrwywiadu.

Sytuację poruszył sam Antoni Macierewicz, który zamieścił na Twitterze wpis: „Informuję, że podejmuję kroki prawne w związku z publikacją Gazety Wyborczej zniesławienie oparte na nieprawdziwych informacjach, że podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji Tomasz L. był członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI.”

READ  Polska spodziewa się wzrostu liczby przypadków COVID wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta

(Bartosz Sieniawski | EURACTIV.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *