Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Dlaczego Polki są wściekłe na rząd

Published

on

W październiku i listopadzie 2020 roku w Polsce odbywały się największe protesty od upadku reżimu komunistycznego 30 lat temu. Setki tysięcy kobiet maszerowało pomimo nowego orzeczenia sądu, który zakazał aborcji w prawie wszystkich okolicznościach.

W Polsce od dawna obowiązują jedne z najsurowszych praw dotyczących aborcji w Europie. Ale w 2015 r. Do władzy doszło prawicowe Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i od razu próbowało dalej ograniczać dostęp do aborcji w kraju. W 2016 roku próbowali wprowadzić całkowity zakaz. Nie udało się im.

W 2020 roku na wniosek partii rządzącej polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawie wszystkie aborcje są nielegalne. Zrobili to, ponieważ prawo i sprawiedliwość ograniczyły w ostatnich latach niezależność sądu i uczyniły z niego ramię partii. Protesty rozpoczęły się natychmiast, częściowo z powodu samego wyroku, ale także z powodu tego, co on przedstawia: ryzyka utraty nie tylko praw reprodukcyjnych, ale także instytucji demokratycznych w kraju.

Aby zrozumieć, dlaczego ten werdykt wyprowadził tak wielu ludzi na ulice i dlaczego zagraża polskiej demokracji, obejrzyj wideo powyżej.

READ  Laura Bączkiewicz będzie reprezentować Polskę na Junior Eurowizji 2022 - ESCXTRA.com
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.