Connect with us

Świat

Dlaczego nadchodząca wizyta pakistańskiego ministra spraw zagranicznych Bilawala Bhutto Zardariego w Indiach jest znacząca Wiadomości z Indii

Published

on

Dlaczego nadchodząca wizyta pakistańskiego ministra spraw zagranicznych Bilawala Bhutto Zardariego w Indiach jest znacząca  Wiadomości z Indii
NOWE DELHI: Pakistan minister spraw zagranicznych Bilawal Bhutto Zardari odwiedzi Indie w przyszłym miesiącu, aby wziąć udział w spotkaniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO).
Bilawal Bhutto Zardari poprowadzi pakistańską delegację na posiedzenie Rady Ministrów Spraw Zagranicznych SOW (CFM), które odbędzie się w dniach 4-5 maja 2023 r.
Wizyta na wysokim szczeblu jest postrzegana jako znaczące wydarzenie, które daje nadzieję na odmrożenie lodowatych stosunków między dwoma sąsiadami.
Dlatego wizyta Bhutto w Indiach jest istotna dla stosunków indyjsko-pakistańskich…
Pierwsza duża wizyta od czasu Nawaza Sharifa
Wizyta Bhutto byłaby pierwszą wizytą wysokiego szczebla przywódcy Pakistanu w Indiach w ostatnich latach.
Ostatni raz wysoki rangą minister pakistański odwiedził Indie, kiedy ówczesny premier Nawaz Sharif przybył do Delhi, aby wziąć udział w ceremonii złożenia przysięgi przez premiera Narendrę Modiego.
Co ciekawe, Bilawal zostanie pierwszym pakistańskim ministrem spraw zagranicznych, który odwiedzi Indie po prawie 12 latach przerwy.
Ostatnia wizyta wysokiego rangą dyplomaty pakistańskiego w Indiach miała miejsce w 2016 roku Sartadź Aziz – ówczesny starszy doradca premiera ds. zagranicznych – udał się do New Delhi.
Oznacza to, że od prawie 7 lat żaden wysoki rangą urzędnik państwowy Pakistanu nie odwiedził Indii.
Stosunki indyjsko-pakistańskie: od złego do gorszego
Stosunki między oboma krajami pogorszyły się wkrótce po niespodziewanej wizycie premiera Modiego w Lahore w 2015 roku.
Rok później terroryści z Pakistanu zaatakowali obóz wojskowy J&K w Uri, zabijając 19 żołnierzy. To skłoniło Indie do cios chirurgiczny głęboko na terytorium Pakistanu w celu wyeliminowania obozów terrorystycznych poza linią kontroli (LoC).
Indie i Pakistan były na krawędzi wojny, kiedy myśliwce IAF zbombardowały obóz szkoleniowy terrorystów Jaish-e-Muhammed w Balakot w Pakistanie w lutym 2019 r. w odpowiedzi na atak terrorystyczny Pulwama.
Stosunki uległy dalszemu pogorszeniu po ogłoszeniu przez Indie wycofania się Dżammu i Kaszmirspecjalnych uprawnień i podziału byłego państwa na Terytoria Związkowe w sierpniu 2019 r.
Oba kraje wycofały swoich czołowych dyplomatów, a kilku pracowników konsularnych zostało wydalonych lub wycofanych w wyniku działań buntowniczych.
Zwrot proindyjski?
Mimo napiętych relacji, kolejni premierzy Pakistanu wypowiadali się publicznie pozytywnie o Indiach.
Były premier Imran Khan często chwalił Indie i ich silną pozycję na świecie, porównując je z „niepowodzeniami polityki zagranicznej” swojego kraju.
Premier Sharif, młodszy brat Nawaza Sharifa, również publicznie opowiadał się za pokojem z Indiami.
W wywiadzie telewizyjnym na początku tego roku Sharif powiedział, że Pakistan wyciągnął wnioski po trzech wojnach z Indiami i chce żyć w pokoju z sąsiadem.
Zawieszenie broni, dyplomacja tylnymi drzwiami
Byli kilka doniesień o istnieniu tylnych kanałów dyplomatycznych między New Delhi a Islamabadem podczas kadencji Qamar Javed Bajwa jako szefa armii Pakistanu.
Mają je zarówno Indie, jak i Pakistan zaprzeczył istnieniu kanału typu backdoors domniemany przez wysokiego rangą pakistańskiego dziennikarza Hamida Mira na początku tego roku.
Zasugerowałem, aby były szef armii pakistańskiej, generał Qamar Bajwa, dążył do normalności w stosunkach z Indiami. Mir powiedział, że niespodziewane ogłoszenie zawieszenia broni wzdłuż LoC przez armie indyjskie i pakistańskie w lutym 2021 r. było również wynikiem dyplomacji tylnymi drzwiami.
W swoim rocznym raporcie rząd Indii przyznał, że rok 2021 był pozytywny w postaci odnowionego w lutym porozumienia o zawieszeniu broni między dyrektorami generalnymi ds. operacji wojskowych (DGMO) Indii i Pakistanu.
Zauważono jednak, że chociaż porozumienie było dość dobre w pierwszych miesiącach, Pakistan ponownie podniósł stawkę w zakresie infiltracji transgranicznej i naruszeń zawieszenia broni od lipca 2021 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *