Connect with us

Świat

DLA TEGO. Powstanie nowe centrum kosmiczne NATO

Published

on

Przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w Ramstein powstaje nowe centrum kosmiczne NATO. Decyzja została podjęta przez ministrów obrony państw członkowskich podczas wideokonferencji w czwartek.

– W zeszłym roku zdecydowaliśmy, że przestrzeń kosmiczna jest domeną operacyjną NATO. A dzisiaj zrobiliśmy kolejny ważny krok. Ministrowie zaaprobowali utworzenie nowego centrum kosmicznego NATO przy dowództwie sił powietrznych Sojuszu w Ramstein – powiedział na konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg.

Dodał, że pomoże to koordynować sojusznicze działania kosmiczne, wspierać misje i operacje NATO z kosmosu, w tym wykorzystanie zdjęć satelitarnych, oraz chronić sojusznicze systemy kosmiczne poprzez dostarczanie informacji o potencjalnych zagrożeniach.

Baza Ramstein jest kluczowym elementem amerykańskiej obecności w NiemczechWikimedia Commons

Zagrożeniem są rosyjskie pociski rakietowe

Stoltenberg zwrócił uwagę, że wpłynęło to również na rozmowy Rosnący arsenał rakiet nuklearnych w Rosji. – Wyzwanie jest poważne, a jego zakres i złożoność są coraz większe. Podkreślił, że sojusznicy uzgodnili już kompleksowy pakiet odpowiedzi, który obejmuje środki polityczne i wojskowe.

Dodał, że alianci już kupują nowe systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w tym baterie Patriot i SAMP / T. – Wzmacniamy również nasze zaawansowane umiejętności konwencjonalne. Powiedział, że sojusznicy inwestują w te nowe platformy, w tym myśliwce piątej generacji.

Zwrócił uwagę, że NATO przywiązuje dużą wagę do przedłużenia umowy START, która wygaśnie na początku przyszłego roku. – W ostatnich dniach obserwujemy postęp w tej dziedzinie. (…) Nie powinniśmy być w sytuacji, w której nie mamy traktatu o liczbie broni jądrowej – wyjaśnił.

Nie tylko kosmos i rakiety

Ministrowie również rozmawiali konflikt we wschodniej części Morza Śródziemnego między Turcją a Grecją i Cyprem. – Wszyscy zgadzamy się, że napięcia należy rozwiązywać w oparciu o prawo międzynarodowe i solidarność sojuszniczą. Wszyscy wiemy, jak ważne jest unikanie słów i czynów, które mogą wywołać napięcie. Ministrowie wyrazili również zdecydowane poparcie dla natowskiego mechanizmu rozwiązywania konfliktów w celu zapobiegania incydentom i wypadkom we wschodniej części Morza Śródziemnego – powiedział szef NATO.

Główne źródło zdjęć: NASA

READ  ZEA zawiąż węzeł i kup 80 francuskich myśliwców Rafale
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.