Connect with us

Nauka

DEXA wyraża zaniepokojenie narażeniem kobiet w ciąży na chemikalia

Published

on

Zespół amerykańskich naukowców zbadał powiązania między zdrowiem kości mierzonym za pomocą DEXA a wczesną ekspozycją na estry fosforoorganiczne (OPE), substancje chemiczne występujące w wielu artykułach gospodarstwa domowego. Grupa odkryła, że ​​narażenie na OPE we wczesnym okresie życia może osłabiać nagromadzenie minerałów i siłę u nastolatków.


„Ponieważ 95% całkowitej masy kostnej dorosłego ciała osiąga się w ciągu kilku lat pokwitania, identyfikacja modyfikowalnych czynników ryzyka we wczesnym okresie życia jest niezwykle ważna dla promowania optymalnego zdrowia szkieletu przez całe życie” – napisała autorka dr Jessie Buckley z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore i współpracownicy.


OPE to syntetyczne środki zmniejszające palność i plastyfikatory stosowane w produktach takich jak odzież, pianki do mebli, elektronika, produkty dla dzieci i lakiery do paznokci. Te chemikalia zostały wprowadzone na rynek jako zamienniki dla polibromowanych eterów difenylowych, które zostały dobrowolnie wycofane przez producentów w połowie 2000 roku ze względu na obawy związane z toksycznością.


Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie przemysłu i potencjalne skutki zdrowotne OPE, narażenie ludzi na OPE jest poważnym problemem. Według autorów ostatnie badania laboratoryjne i badania na zwierzętach na szczurach sugerują, że OPE mogą mieć działanie osteotoksyczne.


„Żadne badania na ludziach nie oceniały narażenia na ester organofosforanowy (OPE) we wczesnym okresie życia z skutkami zdrowotnymi kości, pomimo dowodów na osteotoksyczność” – napisali.


W tym badaniu naukowcy przeanalizowali dane od 223 kobiet w ciąży mieszkających w rejonie Cincinnati w stanie Ohio, które uczestniczyły w poprzednim badaniu. U uczestniczek mierzono w moczu podczas ciąży stężenia czterech swoistych OPE. Substancje chemiczne mierzono również u ich dzieci w wieku 1, 2, 3, 5 i 8 lat.Graficzne podsumowanie badania. Zdjęcie dzięki uprzejmości Całkowita nauka o środowisku.READ  Globalna liczba przypadków Covid sięga 516,6 miliona: Johns Hopkins University

W wieku 12 lat dzieci poddano skanom DEXA (Horizon DXA, Hologic) całego ciała, kręgosłupa lędźwiowego, biodra i przedramienia, które wykorzystano do pomiaru gęstości mineralnej kości (aBMD) w sześciu miejscach szkieletu.


Zgodnie z analizą, ogólne powiązania OPE i mierników zdrowia kości różniły się znacznie w zależności od punktu czasowego ekspozycji. Wyższe stężenia OPE w wieku 1-3 lat i 5 lat były ogólnie związane z niższymi punktami aBMD w większości lokalizacji szkieletowych. W szczególności wzrost stężenia OPE w wieku 1-3 lat i 5 lat był związany z całkowitym wynikiem aBMD stawu biodrowego wynoszącym -0,15 i -0,17.


„Oszacowaliśmy wpływ stężeń metabolitów OPE w różnym czasie we wczesnym okresie życia, w tym w ciąży, aby poinformować okresy rozwojowe, które mogą być najbardziej podatne na osteotoksyczność OPE” – napisali autorzy.


Ostatecznie dokładne mechanizmy, za pomocą których OPE mogą wywierać wpływ na procesy homeostatyczne kości, nie są dobrze poznane, z możliwością zaburzeń endokrynologicznych, ponieważ homeostaza kości jest procesem regulowanym przez hormony – napisali naukowcy.


Zauważyli, że potrzebne są dodatkowe badania.


„Przyszłe badania oceniające wyniki kliniczne, takie jak złamania i osteoporoza, mogą pomóc w kontekstualizacji potencjalnych długoterminowych skutków zdrowotnych ekspozycji na OPE we wczesnym dzieciństwie” – podsumowali Buckley i współpracownicy.

Prawa autorskie © 2022 TiaMinnie.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *