Connect with us

Nauka

Deszcz meteorów Leonidów osiąga szczyt w tym tygodniu

Published

on

Meteory mogą być trudniejsze do zobaczenia, gdy jest jasny księżyc, ale na szczęście księżyc będzie widoczny tylko w 5%, zgodnie z Amerykańskie Towarzystwo Meteorów. Deszcz meteorów osiągnie szczyt 16 i 17 listopada. Będą to Leonidy najbardziej widoczne z półkuli północnej, ale można je również oglądać z półkuli południowej.

Pogoda może również wpływać na widoczność. Według meteorologa CNN, Dave’a Hennena, Stany Zjednoczone powinny mieć przeważnie czyste niebo w godzinach szczytu, z wyjątkiem niektórych burz na zachodnim wybrzeżu.

Niewielka kometa Tempel-Tuttle, ciało macierzyste Leonidów, przekroczy orbitę Ziemi, tworząc parujący deszcz gruzu w atmosferze. Komecie pokonanie jednej orbity Słońca zajmuje 33 lata.

Zwykle jest od 10 do 15 meteorów na godzinę. Czek online aby zobaczyć, kiedy będzie widoczny w twojej części świata.

Deszcz meteorów ma swoją nazwę od konstelacji Lwa Lwa, ponieważ meteory będą pochodzić z gwiazd tworzących lwią grzywę. Ale nie musisz patrzeć w kierunku konstelacji, ponieważ meteory pojawią się na całym niebie.

Jasne meteory również mogą być kolorowe i szybko poruszają się z prędkością 44 mil na sekundę – jednymi z najszybszych meteorów. Kule ogniste i meteory „pasożytów” są również znakiem rozpoznawczym prysznica Leonidów. Kule ogniste są jaśniejsze i większe i mogą trwać dłużej niż przeciętny meteor, podczas gdy pasożyty ziemne pojawiają się blisko horyzontu z długimi kolorowymi ogonami.

Na niebie w Tucson w Arizonie przelatuje leonidalny meteor, na którym widać również Jowisza i Wenus.
Deszcz meteorów Leonidów zachodzi na Deszcz meteorytów północnej Taurydy, więc niektóre meteory z tego deszczu mogą być również widoczne. Północne Taurydy są również znane ze swoich ognistych kul, co oznacza, że ​​jeśli zauważysz jedną lub dwie ogniste kule, mogą pochodzić z tego deszczu.

Niestety, tegoroczny deszcz nie wywoła burzy meteorytowej, kiedy można zobaczyć ponad 1000 meteorów w górę na godzinę. Chociaż takie zdarzenie było wcześniej związane z deszczem meteorytów Leonidów, ostatnia burza miała miejsce w 2001 roku.

Rzadkie zdjęcia NASA na aukcji, w tym jedyne zdjęcie Neila Armstronga na Księżycu

Najlepszy czas na oglądanie deszczów meteorytów to okres między północą a świtem w oba poranki, gdziekolwiek na świecie się znajdujesz. Zanieczyszczenie światłem z miast może zasłaniać widok, więc udaj się w spokojniejsze miejsce z mniejszą liczbą świateł.

Znajdź otwarty teren z szerokim widokiem na niebo i nie zapomnij się spakować. Jeśli chcesz sfotografuj deszcz meteorytów LeonidówNASA sugeruje użycie aparatu z ręcznym ustawianiem ostrości na statywie z kablem spustu migawki lub wbudowanym zegarem wyposażonym w obiektyw szerokokątny.
READ  Ten malutki domek na kółkach poza hamakiem otwiera się na świat zewnętrzny
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *