Connect with us

Nauka

Debaty w Europie: Czy powinniśmy zakazać Rosjanom działań ich rządu?

Published

on

Od dziesięcioleci europejska polityka zaangażowania wobec Rosji opiera się na przekonaniu, że otwartość może być katalizatorem zmian politycznych. Wojna na Ukrainie postawiła to pod znakiem zapytania.

Teraz urzędnicy debatują, czy Europa powinna otworzyć swoje drzwi dla podróżnych z Rosji, czy też Rosjanie powinni ponosić jakąś zbiorową odpowiedzialność za wojnę prezydenta Władimira Putina.

dlaczego to napisaliśmy

UE zmaga się z dylematem: pozwolić Rosjanom na dalszy dostęp do Europy, pozwalając im uciec przed skutkami wojny Putina, czy też odizolować ich i ryzykować utratę potencjalnych sojuszników w Rosji.

W ostatnich latach Rosjanie byli największymi beneficjentami wiz Schengen, które umożliwiają podróżowanie po Europie bez granic. Ale Unia Europejska wstrzymała bezpośrednie loty z Rosji po inwazji na Ukrainę, chociaż Rosjanie nadal mogą podróżować do UE przez kraje trzecie.

Krytycy utrzymywania otwartych drzwi dla Rosjan wskazują na wysokie wskaźniki aprobaty dla wojny w Rosji. To, zdaniem krytyków, uzasadnia zakaz.

Ale inni twierdzą, że sondaże nie mówią całej historii. „Nie bardzo ufam tym badaniom” — mówi profesor ekonomii Michael Ben-Gad. Argumentuje, że częściej boją się dzielić tym, co naprawdę myślą. „Jeśli ktoś w Rosji zadzwoni do ciebie i zapyta o twoją opinię na temat wojny, co powiesz?”

W pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę czeski dyplomata Petr Tuma popierał ideę otwarcia Unii Europejskiej dla Rosjan moralnie sprzeciwiających się – lub po prostu bojących się – stania się żołnierzami pierwszej linii, jako „pewnego rodzaju azyl „. i bezpiecznej przystani”.

Ale już nie.

Dziewięć miesięcy po rozpoczęciu wojny mężczyźni w wieku wojskowym „byli w Rosji wystarczająco długo, aby wyrazić swój sprzeciw wobec tego, co się dzieje”. Większość nie, mówi.

Uważa też, że niesprawiedliwe jest zezwalanie ogółowi Rosjan – od moskiewskich klasy średniej na wakacjach po potencjalnych żołnierzy – na podróżowanie do UE. Podczas gdy Tuma, którego kraj sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję w UE, uważa, że ​​powinny istnieć wyjątki dla Rosjan, którym grozi niebezpieczeństwo po skoordynowanych protestach przeciwko ich rządom, dla innych Rosjan: „Myślę, że muszą zrozumieć, że to nie jest właściwy czas, aby wykorzystać okazję Europa, podczas gdy Rosja zasadniczo nas atakuje i próbuje obalić nasze wartości” – mówi.

Nastroje Tumy i innych jemu podobnych są sprzeczne z wieloletnią polityką zbudowaną na przekonaniu, że otwartość i podróże mogą być potężnymi katalizatorami zmian politycznych. Są one jednak częścią toczącej się w UE debaty na temat tego, jak reagować na Rosjan podróżujących do Europy, niezależnie od tego, czy są to uciekinierzy, czy turyści.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *