Connect with us

Zabawa

Dave Franczyk nigdzie nie poszedł

Published

on

P. Wiem, że Dave Franczyk opuścił Wspólną Radę pod koniec 2019 roku, ale co on robi do tej pory?
Ciekawy Jurek, Bawół
Odp .: Skontaktowałem się z Dave’em i przez ostatnie półtora roku radził sobie dobrze, wciąż w sąsiedztwie i pozostając aktywnym. W dalszym ciągu wykłada historię w niepełnym wymiarze godzin w Buffalo State College, mimo że przez ostatnie dwa semestry był on-line z powodu pandemii.

Zachęcony przez Marka Peszkę Dave został dyrektorem Polskiego Klubu Artystycznego Buffalo. Ta organizacja ma dla niego szczególne znaczenie, bo swoją żonę Annemarie poznał przed laty na spotkaniu polskiego klubu artystycznego. Niedawno został również wybrany do Rady Powierniczej miejsca inauguracyjnego Theodore’a Roosevelta.
Dave nadal monitoruje działania rady i jest w kontakcie ze swoim następcą Mitchem Nowakowskim i niektórymi z jego byłych kolegów.
• • •
Pytanie: Czy kiedykolwiek próbowałeś zrobić tę zupę Szczawiową z polskiego szczawiu, który znalazłeś?
Marta Stuart, NY
A. Tak, użyłam szczawiu bacik i przepisu z polonist.com i okazało się, że jest całkiem niezły. Następnie chcę spróbować zrobić kapusniak, czyli polską kiszoną kapustę.
• • •
P: Oglądałem serial Netflix o Kościele scjentologicznym i odkryłem, że szefem tej kontrowersyjnej organizacji jest mężczyzna o imieniu David Miscavige. To niezwykłe nazwisko rodowe i wygląda na to, że jest to fonetyczna pisownia polskiego nazwiska. Czy to jest?
Stan Stancavage, Olean NY
O. Tak, źródła internetowe podają, że wywodzi się od polskiego nazwiska Myszkiewicz. Ron Miscavige urodził się w polskiej rodzinie w północno-wschodniej Pensylwanii, która zanglicyzowała to imię. Jego syn David (zdjęcie po prawej) prowadzi kościół od 1986 roku.
Ron był długoletnim członkiem Kościoła, ale ostatecznie zerwał z synem i opuścił scjentologię. Napisał książkę o swoim doświadczeniu Ruthless: Scientology, My Son David Miscavige i Me.
• • •
Słyszałem, że wielokrotnie nagradzana aktorka Amy Ryan jest Polką. Zagrała Holly Flax w programie telewizyjnym The Office. Czy twoja mama jest Polką?
Deborah Shoshlefski, Scranton PA
A. Nie, właściwie to jej ojciec. Urodziła się jako Amy Beth Dziewiontkowski – tak, to jej prawdziwe imię! Amy zdecydowała się użyć nazwiska panieńskiego swojej matki jako pseudonimu scenicznego – czy możesz ją winić?
Amy urodziła się w Queens 53 lata temu jako córka Polaka i irlandzkiej matki. Amy zagrała na Broadwayu i Hollywood. W The Office zagrała ukochaną postać Michaela Scotta Steve’a Carella (którego matka, nawiasem mówiąc, była polską Amerykanką o imieniu Theresa Koch). Amy jest prawdopodobnie najbardziej znana z roli w thrillerze kryminalnym Gone Baby Gone z 2008 roku, za który otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.
• • •
P: Wiem, że nagrania Rudasa na William Street zamknęły swoje drzwi kilka lat temu, ale znajomy upiera się, że Rudas był kiedyś na Broadway-Fillmore. Czy to prawda?
Hit Johnny, Cheektowaga
A. Tak, ma rację. Sklep specjalizujący się w płytach polskich i polek był przez wiele lat przy 915 Broadway między Wilson i Townsend. W rzeczywistości popularny sklep Dona i Virga Rudy został otwarty po raz pierwszy przy 733 Ridge Rd. 1950 w Lackawanna, zanim przeniósł się na Broadway w latach 60. W latach 90. Ruda opuściła Broadway-Fillmore i przeniosła się na William Street w Cheektowaga. Podobnie jak większość sklepów z płytami, nie można go było zablokować przed Internetem i zamknąć w 2007 roku.
P. Czy w serwisie Netflix są jakieś dobre polskie filmy?
Frank, NY
O. Jest teraz kilka dobrych, w tym kilka uznanych anglojęzycznych dramatów biograficznych o Polsce podczas II wojny światowej: nagrodzony w 2002 roku Pianista Romana Polańskiego; i 2017 roku żona opiekuna. Jest też Misja Honorowa 2018, która opowiada o losach polskich pilotów walczących w Królewskich Siłach Powietrznych przeciwko niemieckim Siłom Powietrznym.
Może zainteresuje Cię także dokument „Walka. Życie i zagubiona sztuka Szukalskiego” z 2018 roku. Opowiada fascynującą historię enigmatycznego, urodzonego w Polsce artysty Stanisława Szukalskiego.
Netflix oferuje również różnorodne filmy w języku polskim (z napisami). Jeśli chcesz zobaczyć cenione filmy i poprawić swoją znajomość języka polskiego, to jest to miejsce, w którym możesz je obejrzeć.

READ  Recenzja: MasterChef Australia sezon 15, odcinek 1 – odpowiedni hołd dla Jocka Zonfrillo
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *