Connect with us

Nauka

Dark Remembrance Marks Ceremonia 9/11 Dracuta – Lowell Sun

Published

on

Dark Remembrance Marks Ceremonia 9/11 Dracuta – Lowell Sun

11 września był momentem w historii, w którym zawsze pamiętasz, gdzie byłeś i co robiłeś.

Dla mieszkańców Dracut ten dzień zajmuje szczególne i osobiste miejsce w naszych sercach. Kapitan John Ogonowski był pilotem lotu 11 American Airlines, który dotarł do pierwszej wieży o 8:46.

John Ogonowski urodził się w Lowell 24 lutego 1951 roku jako syn Aleksandra i Teresy Ogonowskich. Rodzina Ogonowskich osiedliła się w Dracut na początku XX wieku po emigracji z Polski. We Wschodnim Dracut istniała spora społeczność polska, a Ogonowscy byli rolnikami, podobnie jak ich sąsiedzi.

Jan Ogonowski dorastał w Dracut w rodzinnym gospodarstwie rolnym. Ukończył Akademię Keitha i poszedł do Instytutu Technologicznego Lowell (obecnie University of Massachusetts, Lowell), gdzie ukończył inżynierię jądrową.

Ogonowski służył narodowi podczas wojny wietnamskiej w siłach powietrznych USA. Po honorowym zwolnieniu w stopniu kapitana został pilotem komercyjnym American Airlines.

Ale życiową pasją Ogonowskiego było rolnictwo i ochrona ziemi. Jego korzenie sięgały farmy, na której dorastał jako dziecko i przez lata niestrudzenie pracował nad ochroną otwartej przestrzeni w Dracut. Jak mawiał: „Kiedy sadzisz budynek na polu, jest to ostatnia uprawa, która tam rośnie”.

Po tym, jak jej sąsiadka, Marjorie Dunlap, miała farmę na Marsh Hill Road chronioną przez Program Ograniczeń Rolniczych w Massachusetts, Ogonowski ruszył do przodu, by nabyć i zachować sąsiednie ziemie należące do Textrona. Ogonowski miał nadzieję sfinansować zakup ziemi z Massachusetts Agricultural Preservation Program Restriction Program, tak jak zrobił to Dunlap. Jednak nawet z programem potrzebował dodatkowych 702 000 dolarów na sfinansowanie wysiłków konserwacyjnych. Wniosek o dofinansowanie został złożony przed Zgromadzeniem Miejskim w dniu 6 czerwca 1988 r. i został zatwierdzony. To, co jest obecnie znane jako farma White Gate, byłoby chronione.

Ogonowski chciał też pomóc innym zostać rolnikami. Przez wiele lat był głęboko zaangażowany w Projekt Zrównoważonego Rolnictwa New Entry. New Entry Farming Project to wspólne partnerstwo Community Teamwork, Inc. oraz Szkoła Żywienia Freidmana Uniwersytetu Tufts. Pomaga nowym rolnikom w zakładaniu i rozszerzaniu działalności. Oferuje również pomoc techniczną dla imigrantów z Kambodży, którzy chcą nauczyć się uprawiać ziemię w Stanach Zjednoczonych. Ogonowski wydzierżawił 12 akrów swojej farmy siedmiu rodzinom kambodżańskim i pracował z nimi jako rolnik-mentor. Był bardzo oddany projektowi New Entrance Farming Project.

Rankiem 11 września 2001 roku świat zmienił się na zawsze i Dracut stracił Johna Ogonowskiego.

Od 2002 do 2011 roku Straż Pożarna Dracut zorganizowała prywatną ceremonię uhonorowania osób zabitych 11 września. W 2011 roku miasto, dzięki staraniom Dave’a Paquina, wzniosło pomnik na remizie strażackiej przy Jones Avenue. Ta lokalizacja została wybrana, ponieważ znajdowała się naprzeciwko farmy Ogonowskich na Broadway Avenue i znajdowała się w remizie strażackiej. Pomnik był kawałkiem stalowej belki z World Trade Center. Pomnik miał uczcić Ogonowskiego, zaginionych tego dnia strażaków i ratowników.

Od roku po poświęceniu pomnika, Straż Pożarna Dracut odbyła nabożeństwo żałobne w Jones Avenue Fire Station. Ceremonia rozpoczyna się dokładnie o 8:46. Dzwony na stacji biją 5 razy – jest to sygnał używany przez nowojorską straż pożarną w przypadku zgubienia się człowieka – a flaga stacji jest opuszczona do połowy masztu. Dwóch strażaków złożyło wieniec pod pomnikiem. Flaga jest następnie podnoszona z powrotem.

Kapelan straży pożarnej Larry Zimmerman odczytał modlitwę podczas nabożeństwa. Modlitwa rozpoczęła się: „Boże Mocny, nasze schronienie i siła, zwracamy się do Ciebie w pokoju i bezpieczeństwie, gdy patrzymy wstecz na atak z 11 września. Doceniamy odwagę i poświęcenie tych, którzy uratowali życie, takich jak strażacy, ratownicy czy ludzie na pokładach samolotów.”

READ  Specjaliści ds. Ubezpieczeń w Studio B

Rzeczywiście, doceniamy odwagę i poświęcenie okazywane tego dnia.

Na pomniku Dracuta z 11 września znajduje się mały znak z napisem: „Proszę, zagraj i nigdy nie zapomnij”. Nigdy nie zapomnimy, ale zawsze będziemy poruszeni.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *