Connect with us

Zabawa

Czy Narvik to prawdziwa historia oparta na pierwszej klęsce Hitlera w Norwegii?

Published

on

Czy Narvik to prawdziwa historia oparta na pierwszej klęsce Hitlera w Norwegii?

Wyczekiwany historyczny dramat wojenny Narvik: Hitler’s First Defeat, czyli Narvik, został wydany w serwisie Netflix 23 stycznia 2023 r. Narvik został stworzony przez Erika Skjoldbjaerga, aw rolach głównych występują Kristine Hartgen, Carl Martin Eggesbo i Henrik Mestad. Zgodnie ze streszczeniem fabuły Narwiku, dramat historyczny toczy się wokół rodziny Tofte, której życie zmieniło się po inwazji Niemiec na Narwik w 1940 roku. Dla Nieświadomych współczesny Narwik jest miastem i centrum administracyjnym gminy Narwik w hrabstwie Nordland w Norwegii. Co ciekawe, Narvik kibicuje gigantowi OTT w serwisie Netflix w kilku krajach. Twórcy Narviku zrezygnowali z formatu seriali internetowych i zdecydowali się na film. Tak! Narvik jest dostępny na Netflix w formie filmu. Teraz powstaje pytanie, czy Narvik to prawdziwa historia, czy Narvik to prawdziwa historia, czy nie.

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Netflixowy Narvik to prawdziwa historia oparta na pierwszej bitwie, w której dominująca armia niemieckiego dyktatora Adolfa Hitlera poniosła klęskę. Oś czasu opowieści obraca się wokół II wojny światowej. Chociaż prawdziwa historia Narwiku zawiera fakty, twórcy pozwolili sobie również na dodanie fikcji. W szczególności podczas II wojny światowej stanowisko Norwegii było neutralne. Jednak neutralna pozycja Norwegii w wojnie zostaje zneutralizowana po ataku sił niemieckich. Norweska armia walczy u boku aliantów o odzyskanie kontroli nad miastem portowym. Tymczasem mieszkańcy Narwiku zostają złapani w krzyżowy ogień. Dla Ingrid Tofte bezpieczeństwo jej syna Ole jest najważniejsze i jest gotowa zrobić wszystko, by go uratować. Tymczasem jej mąż walczy o wolność Norwegii. Film wyreżyserowany przez Erika Skjoldbjærga przedstawia bitwę pod Narwikiem jako pierwszą przegraną przez Hitlera.

Bitwa o Narwik i klęska Hitlera

Przejdźmy do prawdziwej historii Narwiku: Doniesiono, że 9 kwietnia 1940 roku wojska niemieckie złamały warunki uzgodnione w neutralnym państwie Norwegii i przejęły kontrolę nad Narwikiem. Siły norweskie utrzymywały pozycję do czasu przybycia posiłków w postaci armii brytyjskiej, francuskiej i polskiej. To był pierwszy raz, kiedy cztery armie połączyły się, by walczyć ze wspólnym wrogiem. Udało im się wypędzić Niemców 28 maja 1940 r. To zwycięstwo było ogromnym wzmocnieniem morale mocarstw alianckich i pierwszym pęknięciem w pancerzu sił niemieckich. Norwegia nie mogła jednak świętować tego zbyt długo.

The Last of Us Odcinek 2: Kim są „Super Infected” i jak została ugryziona Ellie? Wyjaśniono

Podobnie jak w filmach Netflix, armie brytyjska i francuska wycofały się natychmiast po tym i skierowały swoje siły do ​​Francji, gdzie zrobiło się gorąco. Z tego powodu Norwegowie byli bezbronni, a Niemcy walczyli. Zalali Narwik bombardując całe miasto i wkrótce potem Norwegia poddała się Niemcom 10 czerwca 1940 roku i była okupowana do końca wojny w 1945 roku.

Norvik miał wielkie znaczenie geostrategiczne. Zapewniał wolny od lodu port na północnym Atlantyku dla rudy żelaza transportowanej koleją z Kiruny w Szwecji. Obie walczące frakcje miały interes w zapewnieniu sobie tego zaopatrzenia w żelazo i odmówieniu go wrogowi, przygotowując grunt pod jedną z największych bitew od czasu inwazji na Polskę. Przed inwazją niemiecką siły brytyjskie uważały Narwik za możliwe miejsce lądowania wyprawy mającej pomóc Finlandii w wojnie zimowej. Taka wyprawa miała również potencjał przejęcia kontroli nad szwedzkimi minami i otwarcia Morza Bałtyckiego dla aliantów.

Dla tych, którzy lubią oglądać historię i ważne wydarzenia historyczne, Narvik na Netflix może być Twoim wyborem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *