Connect with us

technologia

Czy król duński, który nadał swoje imię Bluetoothowi, jest pochowany w Polsce?

Published

on

Czy król duński, który nadał swoje imię Bluetoothowi, jest pochowany w Polsce?

WIEJKOWO, Polska — Ponad 1000 lat po śmierci we współczesnej Polsce europejski król, którego przydomek żyje dzięki technologii bezprzewodowej, znajduje się w centrum sporu archeologicznego.

Średniowieczne kroniki mówią, że król Harald „Bluetooth” Gormsson z Danii otrzymał swój przydomek dzięki uprzejmości prawdopodobnie martwego zęba, który wyglądał na niebieskawy. Kronika z tego okresu podaje również, że król Wikingów został pochowany w Roskilde w Danii pod koniec X wieku.

Jednak szwedzki archeolog i polski badacz twierdzili niedawno w osobnych publikacjach, że najprawdopodobniej miejsce jego pochówku zlokalizowali we wsi Wiejkowo, na obszarze północno-zachodniej Polski, który był związany z Wikingami w czasach Haralda.

Marek Kryda, autor książki Wiking Polska, powiedział agencji Associated Press, że „pogański kopiec”, który rzekomo znalazł pod XIX-wiecznym kościołem rzymskokatolickim w Wiejkowie, prawdopodobnie zawiera szczątki króla. Kryda powiedział, że geologiczne zdjęcia satelitarne dostępne na polskim portalu rządowym pokazały zaokrąglony kształt, który wyglądał jak kopiec pogrzebowy Wikingów.

Ale szwedzki archeolog Sven Rosborn, mówi Kryda, myli się, ponieważ Harald, który przeszedł z pogaństwa na chrześcijaństwo i założył kościoły na tym terenie, musiał otrzymać porządny grób gdzieś na cmentarzu. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wiejkowie stoi na niewielkim, okrągłym wzgórzu.

Historycy z Duńskiego Muzeum Narodowego w Kopenhadze twierdzą, że znają „przypuszczenie”, że Wiejkowo jest miejscem pochówku Haralda.

Rosborn szczegółowo opisał swoje badania w książce The Viking King’s Golden Treasure z 2021 r., a Kryda zakwestionował niektóre z ustaleń Szwedów w swojej własnej książce, opublikowanej w tym roku.

Harald, który zmarł w 985, prawdopodobnie w Jomsborgu – obecnie uważanym za polskie miasto Wolin – był jednym z ostatnich królów Wikingów, panujących nad dzisiejszą Danią, północnymi Niemcami oraz częścią Szwecji i Norwegii. Szerzył chrześcijaństwo w swoim królestwie.

Szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsson nazwała swoją technologię łączności bezprzewodowej Bluetooth imieniem króla, sugerując, jak za życia zjednoczył on znaczną część Skandynawii. Logo technologii zostało zaprojektowane ze skandynawskich liter runicznych dla inicjałów króla, HB.

Rosborn, były dyrektor szwedzkiego Muzeum Miejskiego w Malmö, został zachęcony do poszukiwań w 2014 roku, kiedy 11-letnia dziewczynka poprosiła o opinię na temat małego, zabrudzonego przedmiotu przypominającego monetę ze staro wyglądającym tekstem, który jej rodzina posiadała od dziesięcioleci .

Eksperci ustalili, że odlewany złoty krążek, który wzbudził ciekawość Mai Sielski, pochodzi z X wieku. Łaciński napis na dzisiejszym „Curmsun Disc” brzmi: „Harald Gormsson (łac. Curmsun) król Duńczyków, Scania, Jomsborg, miasto Aldinburg”.

Rodzina Sielskiego, która przeprowadziła się do Szwecji z Polski w 1986 roku, twierdzi, że dysk pochodzi ze znaleziska znalezionego w 1841 roku w grobowcu pod kościołem w Wiejkowie, który zastąpił średniowieczną kaplicę.

Rodzina Sielskich wraz z archiwum parafialnym Wiejkowo, w którym znajdowały się średniowieczne kroniki pergaminowe po łacinie, weszła w posiadanie CD w 1945 roku, kiedy w wyniku II wojny światowej tereny poniemieckie znalazły się w granicach Polski.

Członek rodziny, mówiący po łacinie, zrozumiał wartość kronik – pochodzących z X wieku – i niektóre z nich przetłumaczył na język polski. Wspominają Haralda, kolejny fakt, który łączy z nim kościół w Wiejkowie.

Pobliska wyspa na Morzu Bałtyckim i miasto Wollin przechowują historię Wikingów w regionie: mają kamień runiczny na cześć Haralda Bluetootha i są gospodarzami corocznych festiwali słowiańskich i wikingów.

Kryda mówi, że dysk Curmsun, z jego wymownym napisem, jest „fenomenalny” i twierdzi, że Wiejkowo byłoby warte zbadania jako miejsce pochówku Haralda, ale obecnie nie ma planów wykopaliskowych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *