Connect with us

Sport

Członek partii Tuska, który po ośmiu miesiącach więzienia zostanie eurodeputowanym – EURACTIV.com

Published

on

Członek partii Tuska, który po ośmiu miesiącach więzienia zostanie eurodeputowanym – EURACTIV.com

Po ośmiu miesiącach więzienia pod zarzutem korupcji Włodzimierz Karpiński z Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska (PO, EPP) został zwolniony z więzienia i wejdzie do Parlamentu Europejskiego, co m.in. zapewni mu w przyszłości immunitet.

Karpiński, były minister finansów na poprzednim stanowisku Donalda Tuska w rządzie EPP, został w lutym aresztowany pod zarzutem przyjęcia ponad miliona euro łapówek od firmy ubiegającej się o kontrakt na wywóz śmieci.

„Czuję się zlekceważony przez prokuraturę i sposób, w jaki działała, co doprowadziło do tak długiego pobytu w areszcie” – powiedział, po wyjściu z aresztu odpierając zarzuty, jak cytuje „Tygodnik” Pozdrawiam.

Po stanowisku ministerialnym kierował wydziałem gospodarki odpadami w Warszawie, jednak po przeprowadzeniu śledztwa polska agencja antykorupcyjna CBA postawiła mu zarzut przekupstwa.

W wyborach europejskich w 2019 r. Karpiński kandydował do Parlamentu Europejskiego, ale nie został wybrany. Na swojej liście zajął czwarte miejsce i stracił mandat na rzecz innego kandydata ówczesnej Koalicji Europejskiej, Krzysztofa Hetmana.

Ponieważ jednak w ubiegłomiesięcznych wyborach hetman został wybrany do polskiego parlamentu i opuszcza Parlament Europejski, aby objąć nowe stanowisko, zastąpi go Karpiński. Była minister sportu Joanna Mucha zajęła trzecie miejsce, ale została wybrana do polskiego Sejmu obok hetmana.

Po objęciu mandatu posła do Parlamentu Europejskiego Karpiński będzie miał zapewniony immunitet parlamentarny, co oznacza, że ​​Parlament Europejski będzie musiał dać zielone światło dla ewentualnej przyszłej kary pozbawienia wolności.

Jednak rządząca konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS, ECR) nie zareagowała lekko na tę wiadomość.

Wejście do Parlamentu Europejskiego prosto z więzienia to „skandal na skalę europejską” – stwierdził rzecznik PiS Rafał Bochenek.

W obliczu niewielkich szans PiS na utworzenie nowego rządu pomimo zwycięstwa w październikowych wyborach parlamentarnych i nominacji przez prezydenta Andrzeja Dudę na nowego premiera obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, Bochenek zaapelował do nowej większości w polskim parlamencie.

READ  Brazylia, Chiny i Polska będą gospodarzami eliminacji siatkówki do Paryża 2024

„Zwolnienie z więzienia pana Karpińskiego, któremu grożą poważne zarzuty korupcyjne, oraz objęcie przez niego mandatu posła do Parlamentu Europejskiego są wybitnym symbolem nowej koalicji” – powiedział, cytowany przez Zrób Rzeczy co tydzień.

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *