Connect with us

Gospodarka

Cypr i Polska obchodzą 60. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych

Published

on

Cypr i Polska podpisały w poniedziałek protokół ustaleń, aby uczcić 60. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Deklarację podpisali w Nikozji minister spraw zagranicznych Nikos Christodoulides oraz ambasador RP Irena Lichnerowicz-Augustyn.

W oświadczeniach po ceremonii podpisania minister powiedział, że 15 stycznia 1961 r., Kilka miesięcy po uzyskaniu niepodległości przez Republikę Cypryjską, Polska była jednym z pierwszych krajów, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Cyprem i otworzyły ambasadę w Nikozji.

Na przestrzeni wieków Cypryjczycy i Polacy zacieśniali te więzi, a nawiązanie stosunków dyplomatycznych między rządami utorowało drogę do ich zinstytucjonalizowania i wyniesienia na nowy, bezprecedensowy poziom, tak jak ma to miejsce obecnie na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej. i na poziomie politycznym Sprawa ma miejsce na poziomie kulturowym, a przede wszystkim być może na poziomie kontaktów międzyludzkich.

„Ścieżki naszych krajów przecięły się ostatnio w znaczący i znaczący sposób. Po przystąpieniu Cypru i Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. I współodpowiedzialności za kolejne prezydencje w UE jako członkowie tego samego trio w 2012 r., Współpracują ze sobą ściślej na szczeblu międzynarodowym niż kiedykolwiek wcześniej, dzieląc wspólną troskę i zainteresowanie sprawami UE. nasz kontynent ”- kontynuował.

Deklaracja woli potwierdza nasze zobowiązanie do dalszego zacieśniania współpracy dwustronnej. Będziemy to robić promując wspólne wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne oraz uzgadniając pamiątkowe logo na wszystkich imprezach organizowanych w tym roku festiwalowym. „

Wyraził również satysfakcję z potwierdzenia oficjalnej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy SE w 2021 roku i powiedział: „Jestem przekonany, że wizyta będzie sprzyjać intensyfikacji współpracy bilateralnej we wszystkich obszarach wzajemnego zainteresowanie Poszerzanie ram instytucjonalnych naszych relacji ”.

W swoich wystąpieniach Ambasador RP przekazała ministrowi spraw zagranicznych RP Zbigniewowi Rau najlepsze życzenia i wyrazy szacunku, mówiąc, że zarówno Polska, jak i Cypr, w przeszłości i obecnie, miały wiele okazji do współpracy. w sprawie korzyści międzynarodowych na poziomie dwustronnym, europejskim i międzynarodowym.

READ  W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim

„Polacy i Cypryjczycy bardzo dobrze się znają. Przed pandemią Cypr znajdował się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków turystycznych polskiej ludności. Jednocześnie coraz więcej Cypryjczyków decydowało się na wyjazd do Polski. Naprawdę mam nadzieję, że to się powtórzy w najbliższej przyszłości ”- powiedziała.

Zwróciła uwagę, że niektóre postanowienia deklaracji zostały już spełnione. Zaprojektowano wspólne logo obchodów, a Poczta Polska wydała specjalną rocznicową kartkę pocztową w trakcie realizacji innych projektów w ambasadzie, z których większość jest na razie online, ale nie tylko.

Ambasador dodała, że ​​nie może się doczekać powitania ministra na majowym święcie narodowym i poprowadzenia polsko-cypryjskiego seminarium na temat nowych technologii z udziałem ekspertów z naszych krajów.

(CNA)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.