Connect with us

Świat

Co prokurator Sun Dawu mówi o Chinach

Published

on

Pod rządami Xi pogorszyła się tradycyjnie podejrzliwa postawa Partii wobec ludzi biznesu, którzy są aktywni politycznie lub o otwartych umysłach. Wang Gongquan, były inwestor venture capital, który finansował poparcie dla bardziej liberalnej polityki społecznej i politycznej, był jedną z pierwszych osób o wysokim statusie, które trafiły do ​​więzienia po dojściu Xi do władzy. Ren Zhiqiang, emerytowany agent nieruchomości, został skazany w zeszłym roku 18 lat w więzieniu po powtórzeniu krytykowany Polityka pana Xi, w tym złe traktowanie rządu w pierwszych dniach wybuchu koronawirusa.

Na prywatnych czatach i za zamkniętymi drzwiami niektórzy ludzie pytają, jaki sygnał Pekin wysyła do sektora prywatnego, aresztując pana Sun. Pan Sun, szczery i hojny, jest w pewnym sensie wzorem burżuazyjnego biznesmena, którego wychwala partia. Zbudował miasto – Dawu City – wokół kampusu swojej firmy w wiejskiej prowincji Hebei ze szpitalem na 1000 łóżek.

„Moje marzenie” – powiedział kiedyś powiedziany„Jest budowa nowoczesnego miasta na wsi”.

Pan Sun, 66 lat, urodził się w Xushui w prowincji Hebei, około dwóch godzin jazdy na południe od Pekinu. Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Osiem lat później opuścił armię i wrócił do rodzinnego miasta, aby pracować w stanowym Banku Rolnym Chin.

Zaciekawiony i niespokojny, studiował prawo w college’u, aw wolnym czasie brał udział w kursach literatury chińskiej. W 1985 roku rzucił pracę w banku i otworzył sklep z 1000 kurczaków i 50 świń. Jego firma, Dawu Agricultural and Animal Husbandry Group, zatrudnia obecnie około 9 000 osób, wielu z pobliskich wiosek.

W miarę jak jego interes się rozwijał, Sun udał się do Pekinu w poszukiwaniu liberalnych intelektualistów. Wiosną 2003 r. Wystąpił w obronie praw rolników i przedsiębiorców, wygłaszając przemówienia na czołowych chińskich uniwersytetach.

Po zirytowaniu władz został aresztowany pod zarzutem nielegalnej zbiórki pieniędzy. Jego nowi przyjaciele skoczyli w jego obronie. Prawnicy argumentowali, że prawo, które naruszył, zostało napisane, aby dać władzom szeroką swobodę w ściganiu biznesmenów, którzy wypadli z łask.

READ  Prawie 12 000 nowych zakazów w Czechach. Większość od początku pandemii

Liu Xiaobo, obrońca praw człowieka, który później został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i zmarł w więzieniu w 2017 roku, potem to wyjaśnił Pan Sun „stanowi ogromne wyzwanie dla obecnego systemu”. Jako przedsiębiorca, pisał pan Liu, pan Sun gardził przekupstwem, miał środki finansowe, aby działać niezależnie i miał odwagę, by zabrać głos i promować reformy polityczne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.