Connect with us

Świat

Chiny uderzają w USA i Kanadę sankcjami, ponieważ w Xinjiangu narastają opady

Published

on

Kontrowersje wokół zarzutów o łamanie praw człowieka w Chinach pogłębiły się, gdy Pekin ogłosił odwet na osobach w USA i Kanadzie oraz rozprzestrzeniły się skutki ekspansji korporacyjnej.

Napięcia wzrosły w związku z doniesieniami o przymusowej pracy przy zbiorze bawełny w prowincji Xinjiang w zachodnich Chinach. Pekin rutynowo odrzuca te zarzuty jako kłamstwa motywowane politycznie.

Hennes & Mauritz AB ma oddziały w niektórych częściach Chin zamknięte ich właścicieli po komentarzach szwedzkiego sprzedawcy mody na temat Xinjiangu, który wywołał nieoficjalny bojkot. Japońskie marki Muji i Uniqlo wpadły w tarapaty w tym tygodniu, gdy miały siedzibę w Oregonie Nike Inc. Akcje spadły Inwestorzy byli zszokowani potencjalnym wpływem na chiński biznes.

W sobotę chiński Departament Stanu ogłosił sankcje wobec kanadyjskiego organu ustawodawczego i parlamentarnej komisji ds. Praw człowieka, a także wobec szefów amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Komisja na początku tego tygodnia chwalony skoordynowane sankcje nałożone na chińskich urzędników przez USA, Kanadę i kraje europejskie w związku z traktowaniem przez Chiny mniejszości ujgurskiej w Xinjiangu.

„Spalone palce”

Chińskie środki podjęto w odpowiedzi na kary ogłoszone tydzień temu przez Stany Zjednoczone i Kanadę, które były „oparte na plotkach i dezinformacji” – podał Departament Stanu w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej. Rząd Chin jest „zdeterminowany”, aby chronić swoją suwerenność narodową, interesy w zakresie bezpieczeństwa i rozwoju i wzywa zainteresowane strony do „jasnego zrozumienia sytuacji i naprawienia swoich błędów”, powiedział.

Kontrowersje w Xinjiangu pogłębiają impas między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami, którzy zdobyli przyczółek za Donalda Trumpa i są trudniejsi pod rządami Bidena. Sekretarz stanu Antony Blinken określił Chiny jako „największy test geopolityczny na świecie”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *