Connect with us

Gospodarka

Chiny. Ruszyła druga co do wielkości elektrownia fotowoltaiczna na świecie

Published

on

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Chinach i druga co do wielkości na świecie właśnie rozpoczęła działalność, podał CNet. Jego moc wynosi 2,2 gigawata (GW).

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE

Otwarcie elektrowni zbiega się z oświadczeniem prezydenta ChRL Xi Jinpinga, który powiedział w zeszłym tygodniu, że Chiny będą wolne od emisji dwutlenku węgla do 2060 roku.

Nowa elektrownia

System fotowoltaiczny, który został uruchomiony w Qinghai, pozostaje nieco w tyle za indyjskim parkiem słonecznym Bhadla, który może generować 2,245 GW pod względem wydajności wytwarzania energii. Jak dotąd największą elektrownią fotowoltaiczną w Chinach była pustynna fotowoltaika Tengger, która mogła wygenerować 1,54 GW. Dla porównania: największa elektrownia fotowoltaiczna w USA wytwarza tylko 579 MW (0,579 GW).

Nowa chińska elektrownia wyposażona jest w infrastrukturę do magazynowania wytworzonej energii o mocy 202,86 MWh. Budowa całego projektu została ukończona we wrześniu i trwała tylko cztery miesiące. Inwestycja była realizowana we współpracy z chińską firmą Sungrow oraz państwową firmą energetyczną Huanghe Hydropower Development.

Budowa elektrowni jest częścią planu Komunistycznej Partii Chin, który zakłada wykorzystanie infrastruktury wspierającej wytwarzanie energii odnawialnej na zachodzie do dostarczania energii elektrycznej do gęsto zaludnionych wschodnich części kraju.

Główne źródło zdjęć: ANGHAI JIN / PAP / EPA

READ  Prezydent RP podkreśla rozszerzenie współpracy bilateralnej między Polską a Sri Lanką
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.