Connect with us

Świat

Chiny opłakują Kissingera – „bardzo cenionego starego przyjaciela”

Published

on

Chiny opłakują Kissingera – „bardzo cenionego starego przyjaciela”

Nota wydawcy: Zarejestruj się Biuletyn CNN „Tymczasem w Chinach”.Oto, co musisz wiedzieć o rozwoju kraju i jego wpływie na świat.


Hongkong
CNN

Wraz ze śmiercią Henry’ego Kissingera w środę Pekin stracił dyplomatę, którego Pekin od dawna postrzegał jako zaufanego przyjaciela. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin przyznało w czwartek byłemu amerykańskiemu sekretarzowi stanu uznanie za jego kluczową rolę jako „pioniera i architekta stosunków Chiny-USA”. w Budowanie relacji dwustronnych.

Podczas regularnej konferencji prasowej rzecznik ministerstwa Wang Wenbin złożył hołd zmarłemu mężowi stanu, mówiąc: „Naród chiński będzie pamiętał doktora. „Aby pamiętać szczere oddanie Kissingera i ważny wkład w stosunki chińsko-amerykańskie”.

Chiński przywódca Xi Jinping złożył kondolencje prezydentowi Joe Bidenowi, dodał Wang.

Śmierć Kissingera opłakiwano także w czwartek w chińskich mediach społecznościowych, gdzie jego śmierć stała się głównym tematem mocno moderowanego serwisu mikroblogowego Weibo, który uzyskał ponad 400 milionów wyświetleń.

„Żegnaj, stary przyjacielu Chińczyków” – przeczytano w jednym z najważniejszych komentarzy, który otrzymał tysiące polubień.

„Osoba, która zapoczątkowała pewien okres w historii, w końcu stała się historią” – napisano w innym komentarzu.

03:37 – Źródło: CNN

Przypomnij sobie najważniejsze momenty w karierze Henry’ego Kissingera

Kissinger jest uważany za bardzo wpływową, ale kontrowersyjną postać w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, a w Chinach jest wysoko ceniony za swoją rolę w położeniu podwalin pod założenie firmy stosunki dyplomatyczne między Pekinem a Waszyngtonem – kluczowy i niezwykle doniosły krok na drodze kraju do ponownego nawiązania kontaktu ze światem.

W lipcu 1971 r. Kissinger jako pierwszy wysoki rangą urzędnik amerykański złożył wizytę w komunistycznych Chinach. Jego tajne spotkanie z chińskimi przywódcami utorowało drogę przełomowej podróży ówczesnego prezydenta Richarda Nixona, która odbyła się w następnym roku.

Wizyta ta z kolei otworzyła drzwi do normalizacji stosunków między najbogatszym krajem świata a jego najludniejszym krajem w 1979 roku.

„Nie ma ważniejszego dyplomaty XX wieku niż Henry Kissinger, zwłaszcza w stosunkach USA-Chiny, pozostawił on niezatarty ślad” – powiedział Scott Kennedy, starszy doradca ds. chińskiego biznesu i ekonomii w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Think Tank w Waszyngtonie.

READ  Kanadyjscy konserwatyści chcą, aby Pierre Poilievre poprowadził przeciwko Trudeau

Długo po odejściu Kissingera ze stanowiska Pekin postrzegał tego dyplomatę z dobrymi kontaktami potencjalna pomocna dłoń w radzeniu sobie z coraz bardziej jastrzębimi poglądami na temat Chin w Waszyngtonie. W obliczu napiętych stosunków w ostatnich latach chińskie media kontrolowane przez państwo wychwalały byłego dyplomatę, najwyraźniej sygnalizując swoje niezadowolenie z ostrzejszego stanowiska rządu USA.

W czwartkowym oświadczeniu ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych Xie Feng stwierdził, że jest „głęboko zszokowany i zasmucony” wiadomością o śmierci Kissingera.

„Historia zapamięta, jaki stulatek wniósł wkład w stosunki Chiny-USA, a on zawsze pozostanie żywy w sercach Chińczyków jako najcenniejszy stary przyjaciel” – Xie powiedział w mediach społecznościowych X.

Chińskie media państwowe podkreślały przyjaźń Kissingera z Chinami, odnotowując, że w ciągu pół wieku odwiedził on ten kraj ponad 100 razy. Państwowy nadawca CCTV nazwał go „żywą skamieniałością”, która była świadkiem ewolucji stosunków USA-Chiny.

Wiele mediów państwowych przytoczyło entuzjastyczny cytat Kissingera wywiad z oficjalną Agencją Informacyjną Xinhua w 2011 r. „Chiny to kraj, z którym mam najdłuższe i najintensywniejsze kontakty. Chiny stały się bardzo ważną częścią mojego życia. Chińscy przyjaciele są dla mnie niezwykle ważni” – powiedział amerykański dyplomata.

Nawet w obliczu rosnących napięć – w miarę jak niedawne administracje USA były coraz bardziej zaniepokojone agresywną polityką zagraniczną Chin i autorytaryzmem w kraju – Kissinger pozostał zdecydowanym zwolennikiem pozytywnego zaangażowania w celu uniknięcia konfliktu.

Kissinger ostatni raz udał się do Chin w lipcu, kiedy administracja Bidena była zajęta wysyłaniem urzędników gabinetu do stolicy Chin, aby przywrócili zerwaną komunikację przed możliwą wizytą Xi w Stanach Zjednoczonych na początku tego miesiąca.

Stosunki dwustronne spadły następnie do nowego minimum w następstwie skutków rzekomego chińskiego balonu szpiegowskiego i wizyty wysokiego szczebla USA na Tajwanie zeszłego lata.

Kissinger był tam podczas swojej niespodziewanej wizyty w Pekinie zgodził się na spotkanie z Xi który nazywał go „starym przyjacielem”. Różnił się tym od amerykańskiego wysłannika klimatycznego Johna Kerry’ego i sekretarz skarbu Janet Yellen, którzy podróżowali tam w tym samym miesiącu w ramach odrębnych podróży i spotykali się jedynie ze swoimi odpowiednikami.

READ  G20: Wielki sprawdzian dla indyjskiej dyplomacji na spotkaniu ministrów USA, Chin i Rosji w Delhi

Kissinger spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi, który powiedział mu: „Polityka USA wobec Chin wymaga mądrości dyplomatycznej w stylu Kissingera i odwagi politycznej w stylu Nixona”.

Podczas tej podróży Kissinger był reklamowany w chińskich mediach państwowych jako przykład „dyplomacji starego przyjaciela” – powiedział Alfred Wu, profesor nadzwyczajny w Szkole Polityki Publicznej Lee Kuan Yew przy Uniwersytecie Narodowym w Singapurze, powołując się na chińską praktykę odwoływania się do osobistości międzynarodowych. którzy przyczynili się do pozytywnych i stabilnych stosunków między swoim krajem a Chinami.

„Chińskie media bardzo wyraźnie próbowały stworzyć obraz, że «to jest dobra dyplomacja», a Kissinger patrzy w przyszłość i ma dobrą wolę, aby złagodzić napięcia między dwoma krajami, a inni obecni dyplomaci nie są podobni do Kissingera” – powiedział Wu i dodał Pekin tak naprawdę nie miał na celu bycia „bliskim przyjacielem” USA w swojej własnej dyplomacji.

„Kissinger, Latające Tygrysy, oni wszyscy są częścią historii„ złotego modelu ”lub „starych dobrych czasów” stosunków USA-Chiny, które Xi Jinping chce promować” – powiedział Wu, odnosząc się do amerykańskich pilotów, którzy pomogli Chinom walki z Japonią podczas II wojny światowej, które miały miejsce niedawno podkreślono w doniesieniach mediów państwowych przed wizytą Xi w USA.

Jednak wśród niektórych chińskich intelektualistów istnieją „mieszane uczucia” co do dziedzictwa Kissingera. Niektórzy twierdzili, że próbował jedynie promować pokój z Chinami i że był pozbawiony zasad, jeśli chodzi o realia polityczne Chin – dodał Wu.

Po tajnej wizycie Kissingera w Chinach w 1971 r. jako doradcy Nixona ds. bezpieczeństwa narodowego nastąpiły ponad dwie dekady wrogości i prawie brak kontaktu między obydwoma krajami.

Podróż ta, podczas której spotkał się z premierem Chin Zhou Enlai, oraz druga wizyta w tym samym roku, utorowała drogę przełomowej podróży samego Nixona w lutym następnego roku i podpisaniu starannie sformułowanego Komunikatu Szanghajskiego, w którym obie strony zgodziły się przystąpić do normalizacji stosunków relacje.

READ  Koronawirus. Eskalacja epidemii w USA. „Jesteśmy u progu kryzysu”

Przesunięcie tektoniczne w stosunkach USA–Chiny, sformalizowane jakieś osiem lat później, otworzyło drzwi do zaangażowania gospodarczego na pełną skalę, które rozpoczęło się na początku lat 80. XX wieku. Zmieniło to także równowagę sił podczas zimnej wojny między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, pogłębiając podziały między Moskwą a Pekinem – twierdzą eksperci.

Ale dotarcie tam było dużym wyzwaniem.

„W latach sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych pojawiały się różne głosy, które milcząco nawoływały do ​​znalezienia drogi do normalizacji stosunków z Chinami… ale faktyczne wdrożenie i rozpoczęcie tego procesu wymagało bardzo ostrożnej i przenikliwej dyplomacji” – powiedział Kennedy w CSIS w Waszyngtonie . Wskazuje to, jak obie strony radzą sobie z istotnymi różnicami.

Pięćdziesiąt lat później pragmatyzm Kissingera i to, co eksperci opisują jako jego wysiłki mające na celu odłożenie różnic ideologicznych na cele strategiczne, wydają się sprzeczne z niedawną ewolucją stosunków USA-Chiny.

Chociaż Biden i Xi spotkali się na początku tego miesiąca, aby złagodzić napięcia, przyjazne gesty publiczne zadawały kłam brakowi zaufania po obu stronach, ponieważ każda ze stron czuła, że ​​druga chce wykorzystać lub dokooptować obecny porządek świata na swoją korzyść.

„Stanom Zjednoczonym i Chinom trudniej jest znaleźć pragmatyczną równowagę, ponieważ polityka wewnętrzna w obu krajach… zmieniła się dramatycznie” – powiedział Kennedy.

„Naprawdę trudno sobie dziś wyobrazić, że przekonalibyśmy Stany Zjednoczone i inne kraje do podjęcia tak kreatywnej dyplomacji z Chinami… i (innymi) krajami, z którymi mamy największe różnice” – dodał Kennedy. „To właśnie osiągnął Kissinger”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *