Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Chiny: Bakteria uciekła z laboratorium. Przez długi czas był ukryty

Published

on

Szczepionka w chińskim mieście Lanzhou wypuściła tak zwaną bakterię brucelozy maltańskiej gorączki. Co najmniej 3000 już zaraziło się chorobą. Ludzie. Władze ujawniły skalę problemu dopiero w tym miesiącu. Wiele zarażonych osób ma poważne problemy zdrowotne, ponieważ brak wczesnej diagnozy uniemożliwił skuteczne leczenie.

Komisja zdrowia w Lanzhou, stolicy prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach, poinformowała, że ​​3245 osób zostało zarażonych gorączką maltańską, a kolejne 1401 osób uzyskało wynik pozytywny. W sumie prawie 22 000 osób zostało przebadanych pod kątem tej choroby. 2,9 miliona ludzi w Lanzhou.

Nie było ofiar śmiertelnych – powiedział komitet.

Okazało się że Ponad rok temu doszło do przecieku firmy państwowej. Jednak Chiny ujawniły skalę problemu dopiero w tym miesiącu. Ośmiu pracowników fabryki zostało ukaranych za wyciek, ale żaden z nich nie został pociągnięty do odpowiedzialności prawnej, podał portal biznesowy Caixin.

Chińskie media opisują poważne skutki choroby, które do dziś utrudniają życie zarażonym mieszkańcom. Witryna Caixin przedstawia przykład 40-letniej sprzedawczyni przedstawionej jako Gao Hong, która we wrześniu 2019 roku cierpiała na bóle stawów i utrzymującą się gorączkę. Prawie sześć miesięcy później lekarze zdiagnozowali u niej brucelozę.

Na najskuteczniejszą terapię było już wtedy za późno. W efekcie kobieta zmaga się z uciążliwą i trudną do wyleczenia chorobą, która przez długi czas wymaga leków. Ból stawów stał się tak silny w lipcu, że Gao miał trudności z samodzielnym chodzeniem.

Moja łydka jest dwa razy większa niż normalna łydka. Bolą mnie stawy na całym ciele – powiedziała kobieta.

Chociaż u wielu osób wykryto przeciwciała przeciwko brucelozie, niewiele z nich zostało oficjalnie zdiagnozowanych. Pacjenci nie potrafią wyjaśnić, dlaczego lekarze są tak niechętni do diagnozowania i zalecania agresywnego leczenia, powiedział Caixin po rozmowie z dziesiątkami zakażonych.

READ  Poronienie. Protest na ulicach wielu miast przeciwko zaostrzeniu prawa

Bruceloza zwykle atakuje owce, bydło, kozy, świnie i psy. Według amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (CDC) przenoszenie bakterii z człowieka na człowieka jest „niezwykle rzadkie” i może wystąpić na przykład podczas karmienia piersią.

U ludzi choroba może powodować gorączkę, gorączkę, przewlekłe osłabienie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, depresję, obrzęk serca, wątroby i śledziony. Według strony internetowej CDC, niektóre z tych objawów mogą trwać długo lub nigdy nie ustąpią.

Władze po raz pierwszy zgłosiły wyciek w grudniu 2019 r. Następnie urzędnicy powiedzieli, że fabryka, która produkuje szczepionkę przeciwko brucelozie dla zwierząt, od prawie miesiąca używa przeterminowanego środka dezynfekującego, który wylał bakterie na zewnątrz, a pracownicy i studenci pobliskiej Instytut weterynarii został zarażony.

Jednak dziennikarskie dochodzenie przeprowadzone przez Caixin wykazało to Wyciek miał znacznie większy wpływ niż pierwotnie ujawniono. Do końca lutego infekcję stwierdzono w ponad 3000 przypadków. Osoby w każdym wieku, w tym ponad 2,5 tys. Mieszkańcy okolicy i 150 dalszych osób.

Witryna opisuje zakład w Lanzhou jako główne centrum produkcji szczepionek przeciwko chorobom zwierząt, które uzyskało akredytację Ministerstwa Rolnictwa. Linia produkcyjna szczepionki przeciwko brucelozie w fabryce Lanzhou została zamknięta w grudniu 2019 r., A miesiąc później fabryka straciła licencję na wytwarzanie leku. Urzędnicy Lanzhou niedawno ogłosili, że fabryka zapłaci odszkodowanie, ale nie podano żadnych szczegółów.

China Animal Husbandry, która jest właścicielem zakładu w Lanzhou, wystosowała pismo z przeprosinami, w którym poinformowano, że za wyciek ukarano osiem osób. Kierownik operacyjny otrzymał ostrzeżenie, a jego zastępca został zwolniony. Jednak żadna z tych osób nie była prawnie odpowiedzialna, a niektórzy mieszkańcy uważają, że wyroki były zbyt łagodne.

Dlaczego firma nie została srogo ukarana grzywną za tak poważny wypadek zdrowia publicznego, a ludzie nie ponoszą odpowiedzialności prawnej? jeden z nich zapytał Caixina.

READ  Na moście w Tempe w Arizonie wykoleił się pociąg. „Sceny piekielne, ogień wlewa się do jeziora”

W Polsce bruceloza bydła i świń nie występowała od dziesięcioleci, a ostra postać tej choroby występuje tylko u ludzi jako choroba importowana u osób powracających z Morza Śródziemnego.

Istnieje szczepionka przeciwko brucelozie dla zwierząt (wyprodukowana w chińskich roślinach), ale nie ma szczepionki dla ludzi. Unikaj spożywania surowego mięsa i niepasteryzowanych produktów mlecznych, takich jak ser lub lody, aby zmniejszyć ryzyko choroby. Jednak bakterie mogą również rozprzestrzeniać się w powietrzu lub poprzez kontakt z otwartą raną. Najbardziej zagrożeni są ludzie zajmujący się hodowlą zwierząt, weterynarze i rzeźnicy. Podczas pracy ze zwierzętami lub tkankami zwierzęcymi wymagana jest odzież ochronna, okulary i rękawice. Mycie rąk jest zawsze ważne.

Przez jakiś czas była kandydatką do broni biologicznej. Badania nad tym zastosowaniem bakterii prowadzili między innymi Amerykanie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Czynnik sprawczy jest łatwo dostępny, nie jest trudny do namnażania i rozpylania, mała dawka jest skuteczna. Nie zabija, ale osłabia zdolności bojowe i angażuje personel medyczny.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.