Connect with us

Gospodarka

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce sięgają 12,3 proc. – Pierwsze wiadomości

Published

on

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce sięgają 12,3 proc. – Pierwsze wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, CPI) wzrosły w kwietniu 2022 r. o 12,3 proc. rok do roku io 2,0 proc. miesiąc do miesiąca, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS). .
/NACISKAĆ

Polska stoi przed dwucyfrową inflacją – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ostrzeżenie pojawia się, gdy ceny towarów i usług konsumpcyjnych (indeks cen konsumenckich, CPI) wzrosły o 12,3 procent rok do roku i 2,0 procent w ujęciu miesięcznym w kwietniu 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnych szacunkach w piątek w kwietniu 2022 r.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oszacowali, że kwietniowy CPI wyniesie 11,5 proc. rdr i 1,3 proc. m/m.

W marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 11 proc. rok do roku i 3,3 proc. m/m.

Komentując piątkowe dane inflacyjne WNP, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, że dwucyfrowa inflacja może się zmaterializować w najbliższych miesiącach „z możliwym szczytem w III kwartale”.

Napisał na Twitterze: „Niestety wysokie ceny żywności, paliw, gazu, metali i niedoborów surowców, wraz z silną dynamiką płac, będą napędzać dwucyfrową inflację w ciągu najbliższych kilku miesięcy, z możliwym szczytem w trzecim kwartale.

„Płace gonią inflację, a inflacja goni płace”.

W piątek GUS podał, że w kwietniu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 12,3 proc. rok do roku i 2,0 proc. m/m.

Szczyt inflacji nastąpi w sierpniu na poziomie około 13 procent, powiedział Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), rządowy think tank. Według analityków PIE inflacja w dłuższym terminie spadnie ze względu na słabnącą koniunkturę w strefie euro.

Urszula Kryńska, analityczka PKO BP, skomentowała: „Największą niespodzianką są ceny żywności, które z miesiąca na miesiąc rosną o 4,2 proc.”, co roku gwałtownie rosną, ale z miesiąca na miesiąc spadają.

„Widzieliśmy kolejną wielką niespodziankę w inflacji. Wynika to głównie z cen żywności i energii, ale wygląda na to, że wzrosła też inflacja bazowa – nasze szacunki wynoszą obecnie 7,3 proc. – powiedział Piotr Bieliński, analityk Santander Bank.

„To niewątpliwie mocny argument za podwyżką stóp o 100 punktów bazowych na kolejnym posiedzeniu RPP” – dodał.

READ  Nowe emerytury w 2021 r. - już zdecydowano o wieku i stażu pracy. Znamy pierwsze szczegóły [10.12.2020]
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *