Connect with us

Świat

Były prezydent Iranu Abolhassan Bani-Sadr zmarł w wieku 88 lat | Iran

Published

on

Abolhassan Bani-Sadr, który został pierwszym prezydentem Iranu po rewolucji islamskiej w 1979 roku, zanim rzucił się na wygnanie Francja, zmarł w wieku 88 lat.

Zmarł w sobotę w szpitalu Pitié-Salpêtrière w Paryżu po długiej chorobie – poinformowała na oficjalnej stronie Bani-Sadr jego żona i dzieci.

Bani-Sadr został pierwszym prezydentem Iranu w lutym 1980 roku z pomocą duchowieństwa islamskiego. Jednak po walce o władzę z radykalnymi duchownymi w następnym roku uciekł do Francji, gdzie spędził resztę życia.

Kiedy ogłoszono ogłoszenie śmierci, jego rodzina powiedziała na swojej stronie internetowej, że Bani-Sadr „bronił wolności w obliczu nowej tyranii i ucisku w imię religii”.

Jego rodzina chciałaby, aby został pochowany w Wersalu, na przedmieściach Paryża, gdzie mieszkał na wygnaniu, powiedział jego długoletni asystent Jamaledin Paknejad.

W wywiadzie udzielonym Reuterowi w 2019 roku były prezydent powiedział, że Ruhollah Chomeini zdradził zasady rewolucji po triumfalnym przejęciu władzy w 1979 roku.

Bani-Sadr przypomniał następnie, że 40 lat wcześniej w Paryżu był przekonany, że islamska rewolucja przywódcy religijnego utoruje drogę demokracji i prawom człowieka po rządach szacha.

„Byliśmy pewni, że przywódca religijny jest zaangażowany i że wszystkie te zasady spełnią się po raz pierwszy w naszej historii” – powiedział w wywiadzie.

READ  Odkopany food truck w Pompejach ujawnia przekąski, które jedli starożytni Rzymianie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.