Connect with us

Nauka

Bunt UE: 10 członków wybucha w Macronie, gdy „nadmierna biurokracja” udaremnia plany energetyczne | Nauka | Aktualności

Published

on

Kierowani przez Szwecję napisali wspólny list do francuskiej prezydencji Rady UE i Komisji Europejskiej, ostrzegając ich przed planowaną rewizją kryteriów zrównoważonego rozwoju dla bioenergii. W liście przekonują, że jest na to „za wcześnie” i naraziłoby to na szwank zaufanie inwestorów do unijnego sektora energetycznego. Plan, do którego odwołuje się koalicja, to proponowana rewizja unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii.

Komisja Europejska przedstawiła te plany w lipcu jako część zestawu przepisów mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w UE o 55% poniżej poziomów z 1990 r. do 2030 r.

Kraje wskazują, że kryteria zrównoważonego rozwoju dla biomasy zostały wcześniej zrewidowane w 2018 r.

Twierdzą, że przeredagowanie przepisów obecnie nie ma sensu, a powtarzające się zmiany unijnych przepisów dotyczących bioenergii groziłyby podważeniem zaufania inwestorów do tego sektora.

W liście podpisanym przez ministrów energii lub gospodarki Bułgarii, Czech, Estonii, Finlandii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowenii i Szwecji stwierdzono: „Za wcześnie na przegląd przepisów dotyczących zrównoważonego rozwoju bioenergii i znaczne zwiększenie koszt.

„Taki ruch poważnie poddałby w wątpliwość reputację UE w zakresie długoterminowych inwestycji i ryzyko opóźnienia naszej transformacji energetycznej i klimatycznej.

„Co bardziej niepokojące, częste przeglądy i nowe wymagania wysyłają inwestorom sygnał, aby unikali inwestowania w bioenergię – poddając w wątpliwość ogólną pewność energetyczną UE w czasie, gdy najbardziej jej potrzebujemy”.

List został skierowany do francuskiej prezydencji w Radzie UE wraz z francuską minister ds. transformacji ekologicznej Barbarą Pompili.

W liście skopiowano także szefa UE ds. klimatu Fransa Timmermansa i komisarza UE ds. energii Kadriego Simsona.

CZYTAJ WIĘCEJ: Boris Johnson stoi w obliczu dalszej katastrofy, gdy „zielona” elektrownia ulega awarii

Dodali: „krajowe cechy dotyczące praktyk gospodarki leśnej, położenia geograficznego i produkcji energii w państwach członkowskich nie zostały wystarczająco uwzględnione” w nowych przepisach dotyczących biomasy zaproponowanych przez UE.

READ  LESS_ nadal rośnie i przygotowuje się do następnej rundy finansowania

Liderzy branży bioenergetycznej również wyrazili podobne obawy, ostrzegając przed „nadmierną biurokracją”

W niedawnym oświadczeniu Bioenergy Europe powiedział: „Zbyt duża biurokracja grozi zmuszeniem znacznej liczby małych operatorów do powrotu do paliw kopalnych, co ma negatywne konsekwencje dla zatrudnienia i wzrostu na obszarach wiejskich”.

Jednak grupy zajmujące się ochroną środowiska popierają plany UE dotyczące zmiany przepisów dotyczących bioenergii.

Martin Pigeon, działacz FERN, powiedział: „Nasza analiza prawna istniejących standardów zrównoważonego rozwoju bioenergii pokazuje, że doprowadzą one do ciągłego niszczenia lasów na dużą skalę, a ta katastrofa dla klimatu i przyrody nie skończy się, jeśli nie zostaną zmienione. ”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *