Connect with us

Nauka

Bułgaria poprosi Polskę o remont silników MiG-29 – The Sofia Globe

Published

on

Bułgarskie Ministerstwo Obrony ma wystąpić z oficjalnym wnioskiem do polskiego Ministerstwa Obrony o pomoc w remoncie sześciu silników myśliwskich MiG-29 Bułgarskich Sił Powietrznych w Polsce.

Ministerstwo Obrony w Sofii poinformowało, że zostało to uzgodnione podczas spotkania pełniącego obowiązki ministra obrony Dimitara Stojanowa z zastępcą szefa misji polskiej ambasady Iwoną Jakuszko-Dudką, w którym uczestniczyli również inni urzędnicy.

W oświadczeniu zacytowano Stojanowa, który powiedział, że sprawa była „krytyczna” w celu zabezpieczenia misji Bułgarskich Sił Powietrznych w zakresie ochrony przestrzeni powietrznej Bułgarii.

Zgodnie z oświadczeniem Jakuszko-Dudka zobowiązał się do jak najszybszego rozwiązania problemu.

Stoyanov powiedział, że proces został opóźniony „głównie z powodów finansowych”

„Naszym życzeniem jest, abyśmy w ciągu tych dwóch miesięcy kadencji rządu tymczasowego dołożyli wszelkich starań, aby ten proces ożywić” – powiedział.

Wśród tematów poruszanych na spotkaniu znalazła się wojna na Ukrainie i jej konsekwencje dla Bułgarii i Polski, a także aktywny udział obu krajów w inicjatywie Trójmorza.

Oczekuje się, że Bułgaria będzie nadal używać swoich starych samolotów MiG-29 z czasów sowieckich w oczekiwaniu na dostawę amerykańskich myśliwców F-16. Dostawa pierwszej partii F-16 uległa opóźnieniu, głównie ze względu na wpływ Covid-19 na proces produkcyjny.

Na początku 2022 r. hiszpańskie i holenderskie myśliwce pomogły chronić bułgarską przestrzeń powietrzną.

W ostatnich latach Bułgaria przekazała Rosji duże sumy na modernizację MiG-29.

Nikołaj Nenczew, minister obrony w latach 2014-2017, podczas swojej kadencji przeniósł firmę do Polski. W 2016 i 2017 roku prokuratorzy wnieśli przeciwko Nenchevowi zarzuty w związku z transakcją. On był ostatecznie uniewinniony przez Najwyższy Sąd Kasacyjny w 2021 roku.

(Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Bułgarii)

Pomóż utrzymać przy życiu niezależne dziennikarstwo The Sofia Globe, klikając pomarańczowy przycisk poniżej i rejestrując się, aby zostać wspierającym na patreon.com. Stanie się patronem The Sofia Globe kosztuje zaledwie trzy euro miesięcznie lub równowartość w innych walutach.

READ  West Hartford Condominium ma atrakcje do zobaczenia

Zostań Patronusem!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.