Connect with us

Nauka

Brytyjskie i polskie firmy podpisują umowę o wartości 5 miliardów dolarów na polską obronę przeciwlotniczą

Published

on

Brytyjskie i polskie firmy podpisują umowę o wartości 5 miliardów dolarów na polską obronę przeciwlotniczą

LONDYN – Brytyjskie ramię producenta rakiet MBDA i polska firma zbrojeniowa PGZ podpisały kontrakt na prace nad kolejną fazą polskiego programu rakiet przeciwlotniczych, oba kraje ogłosiły w środę.

Transakcja o wartości ponad 4 miliardów funtów (5 miliardów dolarów) obejmie dostawę 1000 rakiet i ponad 100 wyrzutni dla polskiego systemu uzbrojenia Narew. Polski program opiera się na wariancie wspólnego modułowego pocisku przeciwlotniczego MBDA o zwiększonym zasięgu, opracowanym wspólnie przez Wielką Brytanię i Włochy.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że kontrakt jest największą umową handlową, jaka kiedykolwiek została zawarta pomiędzy Londynem a Warszawą. Umowa obejmuje program transferu technologii, w ramach którego Polska docelowo zmontuje własne, wspólne modułowe rakiety przeciwlotnicze, w skrócie CAMM.

Obydwa kraje rozważają także dalsze wspólne wysiłki w zakresie rozwoju rakiet, w tym wersję CAMM średniego zasięgu.

Najnowszy kontrakt stanowi uzupełnienie umowy o wartości 1,9 miliarda funtów podpisanej przez oba narody na początku tego roku, na mocy której Wielka Brytania wyposaży 22 polskie baterie obrony powietrznej w standardową broń i wyrzutnie CAMM w ramach programu PILICA +.

We wrześniu polski rząd zatrudnił PGZ jako głównego wykonawcę budowy systemu Narew z wykorzystaniem systemów CAMM i wyrzutni zwiększonego zasięgu. Program Narew obejmie także lokalnie budowane radary, pojazdy i inny sprzęt połączony ze Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Bitwą Northrop Grumman.

Ten wariant CAMM był przeznaczony do użytku we flocie fregat budowanych w Polsce przy użyciu projektu Arrowhead 140 firmy Babcock International, który jest budowany dla Royal Navy.

Narew jest częścią rozległego, warstwowego systemu obrony powietrznej budowanego przez Polskę w związku z szybkim wzmacnianiem przez nią swoich zdolności w obliczu Trwająca inwazja Rosji na sąsiednią Ukrainę.

Pozostałe warstwy przeciwlotnicze to standardowa wersja CAMM dla systemu krótkiego zasięgu PILICA+ oraz rakieta Patriot dla programu Wisła.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *