Connect with us

Świat

Brytyjski dyplomata: Izrael ma własne przemyślenia na temat odpowiedzi Iranu

Published

on

Izrael podejmie własne decyzje, czy uderzyć w Iran po ataku na statek Mercer Street, brytyjski zastępca ambasadora w Izraelu Mark Power powiedział w poniedziałek, pośród doniesień, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zielone światło dla celów izraelskich w Iranie.

„Izrael, podobnie jak wiele krajów w regionie, jest zagrożony i musi podjąć własne rozważania” – powiedział Power, zapytany przez Amichaja Steina z KAN, czy Izrael ma prawo do odpowiedzi.

Izrael, Wielka Brytania i USA powiedziały, że Iran bez wątpienia stoi za zbombardowaniem statku u wybrzeży Omanu w piątek i że będą współpracować z partnerami nad odpowiedzią.

Atak UAV, w którym na pokładzie Mercer Street zginął obywatel brytyjski i rumuński. Statek jest zarządzany przez Israeli Zodiac Maritime, ale pływa pod banderą Liberii i jest własnością Japonii.

Power powiedział, że istnieją „jasne dowody” winy Iranu i że Wielka Brytania pracuje z międzynarodowymi partnerami nad odpowiedzią, powtarzając uwagi wygłoszone poprzedniego dnia przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Dominica Raaba.

„Pytanie do Irańczyków, którzy zaprzeczają – jeśli tego nie zrobiliście, to kto to zrobił i kto miał motywację, by zaatakować statek?” – zapytał.

Powers zauważa, że ​​Izrael musi zrobić swoje, pojawiło się po tym, jak kuwejcka gazeta Al-Jarida doniosła, że ​​„izraelska armia sporządziła listę irańskich celów, aby odpowiedzieć na atak na tankowiec u wybrzeży Omanu”.

Artykuł jest zatytułowany zarzutami, że USA i Wielka Brytania dały „zielone światło” dla izraelskiej odpowiedzi na atak.

Gazeta, która w przeszłości również twierdziła, że ​​ma źródła ujawniające irańskie ataki i izraelskie reakcje, twierdzi, że nastąpiły przyspieszone kontakty między Izraelem a USA. Gazeta podała, że ​​atak na statek u wybrzeży Omanu nie pozostanie niezauważony i że Izrael „zada bolesny cios” w odpowiedzi. Artykuł „podkreśla, że ​​Wielka Brytania, której obywatele zginęli w ataku, oraz Stany Zjednoczone dały zielone światło na reakcję”.

READ  Wojna ukraińsko-rosyjska: najświeższe wiadomości — The New York Times

Gazeta twierdzi, że odwet może być skierowany przeciwko kilku kluczowym celom, takim jak port Bandar Abbas lub „zniszczenie statków w pobliżu irańskiego wybrzeża”, z których ostatni jest wymierzony w irański okręt wojenny, o którym uważa się, że „drony rozpoczęły atak”. „

Inne źródła cytowane w artykule twierdziły, że irański atak był wymierzony w wiedeńskie rozmowy nuklearne. Iran niedługo będzie miał nowy prezydent a to może mieć związek z objęciem przez niego urzędu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.