Connect with us

Nauka

Brexit News: „Katastrofalny” plan powrotu do obietnicy podnosi alarmy w Westminsterze | Nauka | Aktualności

Published

on

Dzieje się tak po tym, jak rząd już zobowiązał się do zwiększenia wydatków na badania i rozwój do 22 miliardów funtów rocznie od 2024 do 2025 roku. Ale dzisiaj Financial Times poinformował, że w planach może być trzyletnie opóźnienie w osiągnięciu tego celu. Czołowe osobistości i instytucje naukowe w Wielkiej Brytanii ostrzegają przed znaczeniem realizacji pierwotnego celu rządu. Przemawiając w Komitecie Nauki i Technologii, Sir Adrian Smith, dyrektor Chier w Instytucie Alana Turinga i prezes Towarzystwa Królewskiego, powiedział: „Pod koniec przeglądu wydatków zostanie wysłany sygnał.

„Charakter, ton i treść tego sygnału mają fundamentalne znaczenie dla społeczności naukowej.

„Jeżeli nie będziemy mieli wyraźnego sygnału, że finansowanie będzie pochodzić spoza retoryki i aspiracji, nie uzyskamy takiego efektu dźwigni prywatnych inwestycji.

„Potrzebujemy jasnej, zrównoważonej ścieżki do 22 miliardów funtów do 2024 roku. Niebezpieczeństwo negatywnego znaku jest potencjalnie katastrofalne”.

Sir Paul Nurse, także prezes Towarzystwa Królewskiego i dyrektor generalny oraz dyrektor Instytutu Francisa Cricka, powiedział komisji, że ten wzrost finansowania przyniesie spektakularne korzyści dla brytyjskiej nauki.

Powiedział: „Byliśmy niedofinansowani w nauce przez dziesięciolecia, właściwie przez całe moje życie i wpadliśmy na bazę OECD.

„Gdybyśmy mieli pieniądze, bylibyśmy absolutnie spektakularni w nauce

„Pracujemy bardzo dobrze przy bardzo ograniczonym budżecie i rząd to dostrzegł”.

W marcu ubiegłego roku kanclerz Rishi Sunak ogłosił plany podwojenia wydatków Wielkiej Brytanii na badania i rozwój.

Jednak według Campaign for Science and Engineering trzyletnie opóźnienie w realizacji tego celu spowoduje, że Wielka Brytania straci ponad 11 miliardów funtów prywatnych inwestycji w badania i rozwój do 2027 roku.

Były doradca Johnsona, Dominic Cummings, skrytykował rząd za anulowanie zobowiązania i ostrzegł go przed odwróceniem się od głosów urlopowych.

Na Twitterze powiedział: „Oczywiście, rozmawiam z 10 osobami [£22billion] nie żyje.

READ  Uruchomienie satelity NRO przez ULA wstrzymane po przerwaniu gorącego pożaru Delta 4 Heavy

„PM kradnący pieniądze wcześniej koncentrował się na badaniach i rozwoju sztuczek, dziur wtykanych.

„Konserwatyści rezygnujący z urlopu, by głosować = dla nich straszne na dłuższą metę i duża szansa na pracę, ale praca też jest stracona”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Archeolodzy odkryli ponad 300 szkieletów na „scenie terroru”

„2,4 procent, do czego starają się konserwatyści, to średnia i nie wygląda na to, żebyśmy to zrobili.

„Jeśli dążymy do średniej, a nawet jej nie osiągniemy, rząd nie spełni swojego zobowiązania do stania się supermocarstwem nauki”.

Express.co.uk skontaktował się z Downing Street w celu uzyskania komentarza.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *